درد در ناحیه تناسلی در دوران بارداری

درد در ناحیه تناسلی در دوران بارداری

درد در ناحیه تناسلی در دوران بارداری

درد در ناحیه تناسلی در دوران بارداری

درد در ناحیه تناسلی در دوران بارداری چیست؟ آیا درد و فشار در ناحیه تناسلی در دوران بارداری طبیعی است؟ عوارض های ناشی از دوران بارداری چیست؟ آیا درد در ناحیه تناسلی بر روی زایمان خانم ها تاثیری می گذارد؟ درد و سنگینی واژن در بارداری به چه دلایلی بروز می کند؟

بارداری می تواند تغییرات چشم گیری را در بدن مادران به وجود بیاورد. که یکی از شایع ترین این تغییرات، احساس درد در ناحیه تناسلی یا واژن، پرینه و بین سوراخ واژن و مقعد است. دلایل زیادی می تواند باعث این تغییرات در خانم های باردار شود که در این مقاله به آن می پردازیم.

آیا درد و فشار در ناحیه تناسلی در دوران بارداری طبیعی است؟

تعداد زیادی از خانم های باردار در سه ماهه اول، دوم یا سوم بارداری خود احساس فشار و درد در اطراف ناحیه تناسلی حس می کنند. این امر بسیار طبیعی است. برای مثال رحم خانم ها در اوایل بارداری اندازه ی یک پرتغال است که به مرور زمان در طول دوران بارداری به اندازه ی یک هندوانه و یا بزرگ تر از آن می رسد. چرا که مادر باید در رحم خود دو فضا جداگانه هم برای جنین و هم برای جفت ایجاد کند تا جنین به راحتی بتواند از مادر تغذیه کند.

به همین دلیل تغییراتی نظیر: فشار در واژن، لگن یا اندام های تحتانی در هر سه دوره بارداری یک امر طبیعی برای خانم ها به حساب می آید.

عوارض های ناشی از دوران بارداری چیست؟

یکی از عوارض ناخواسته دوران بارداری، فشار واژینال می باشد. که این فشار در اثر افزایش وزن و ضعف ماهیچه های لگن رخ می دهد. ضعف شدید ماهیچه های لگن می تواند منجر به افتادگی لگن در خانم ها شود. که همین امر بسیار درد ناک است. نشانه های بارز این عارضه را می توان به بی اختیاری ادرار و مدفوع، رابطه جنسی دردناک و همچنین تغییرات در ناحیه تناسلی اشاره کرد.

مطالعه بیشتر  دیابت در بارداری

علاوه بر ضعف ماهیچه لگن،  عفونت ها نیر در خانم ها بسیار خطرناک است و ممکن است به مرور زمان در کل بدن خانم ها فراگیر شود و سبب زایمان زودرس در آن ها گردد.

در طول دوران بارداری و یا حتی در زمان زایمان بیشتر مادران دچار آسیب های ماهیچه ای می شوند.

هورمون ریلکسین یا هورمون آرام ‌بخش خود به تنهایی ممکن است درد های عضلانی را افزایش دهد. هورمون ریلکسین، توسط جفت و رحم در طول دوران بارداری تولید می شود و مایچه ها و مفاصل را شل می کند تا جنین فضای کافی و مناسبی را برای رشد در داخل رحم داشته باشد. در نتیجه مادر را برای زایمان آماده می کند. همین امر منجر به درد و فشار در ناحیه کمر و لگن می گردد. بر همین اساس باید در دوران بارداری مادر حتما از لحاظ فیزیکی فعال باشد تا ماهیچه ها و مفاصل آن قوی شود و در این دوران به جای کمک گرفتن در هنگام بلند شدن از کمر، از پاهای خود استفاده کند. حال اگر درد ها طاقت فرسا شد باید حتما به پزشک زنان و زایمان جهت درمان مراجعه کند.

آیا درد در ناحیه تناسلی بر روی زایمان خانم ها تاثیر می گذارد؟

درد در ناحیه تناسلی در دوران بارداری، می تواند مراحل پایانی زایمان را دشوار سازد و منجر به زایمانی سخت برای خانم ها گردد. علاوه بر آن دوران نقاهت و بهبودی مادر بسیار دشوار و سخت تر و همچنین مشکلات روحی بسیاری را به همراه دارد.

همین طور که در بالا اشاره شد، فشار واژینال می تواند به عنوان عارضه ای ناخوشایند و دردناک در طول دوران بارداری محسوب شود. که همین امر موجب افزایش وزن و همچنین ضعیف شدن عضلات می شود.

اگر عضلات لگن بیش از حد ضعیف باشد خانم ها دچار عارضه POP می شوند. که این بیماری بسیار درد ناک می باشد و عوارضی را نیز برای آن ها به همراه دارد که این عوارض عبارتند از:

مطالعه بیشتر  دوقلو باردار شدن

اما گاهی اوقات عوامل دیگری هم نیز ممکن است منجر به وضعیت های پیچیده تری در خانم ها گردد. که برای درمان آن باید حتما به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایند.

درد ممکن است ناشی از عفونت باشد و اگر این عفونت درمان نشود به سر تا سر بدن منتقل می گردد و سبب به خطر افتادن جنین می شود. این موضع حتی می تواند زایمان زود رس را برای مادران به دنبال داشته باشد.

درد در ناحیه تناسلی در دوران بارداری

درد در ناحیه تناسلی در دوران بارداری

درد و سنگینی واژن در بارداری به چه دلایلی بروز می کند؟

علل های مختلفی وجود دارد که می تواند باعث فشار در ناحیه تناسلی یا واژن و حتی در عضلات لگن شوند که عبارتند از:

  1. یبوست:

یکی از عوامل شایعی که در طول دوران بارداری برای بانوان رخ می دهد، یبوست است. همین امر می تواند فشار و سنگینی را در ناحیه واژن به وجود بیاورد.

برای درمان این عارضه، مصرف میوه ها و غذاهایی که حاوی فیبر است و همچنین نوشیدن 8 لیوان آب در طول روز، می تواند موثر باشد.

  1. عفونت ادرار

از عوامل دیگری که منجر به درد و فشار در ناحیه تناسلی خانم ها می شود، عفونت ادرار است. در این زمان عفونت ادرار بیشتر از مواقع دیگر می باشد. به این صورت که اگر درد و ناراحتی را در هنگام ادرار احساس کردید و در این هنگام دچار تب هم شده اید، حتما به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

برای درمان عفونت ادرار  بهترین راه مصرف آنتی‌بیوتیک است که میزان و دوز آنتی‌بیوتیک را پزشک مشخص می کند. اگر بیمار هنگام ادرار کردن سوزش و درد داشته باشد می‌تواند با توصیه پزشک از داروهای مسکن استفاده کند.

اگر این عفونت درمان نشود، در دوران بارداری سلامتی مادر به خطر می افتند.

  1. افتادگی لگن

افتادگی لگن هنگامی به وجود می آید که اندامی در داخل لگن، گاهی به سمت انتهای روده و گاهی به سمت واژن جا به جا شود. در واقع زمانی افتادگی رحم افزایش می یابد که فشار لگنی بیش از اندازه باشد.

مطالعه بیشتر  آیا سن پدر تاثیری بر ناباروری دارد؟

افتادگی لگن را می تواند درمان کرد. اما ممکن است عوارضی را نظیر بی اختیاری ، درد شدید در ناحیه لگن و واژن را به همراه داشته باشد. بی اختیاری ادرار و یا مدفوع در خانم های باردار زمانی رخ می دهد که، خانم های باردار به صورت ناگهانی احساس درد و فشار در ناحیه لگن خود احساس کنند. در این مواقع حتما باید به پزشک زنان جهت درمان مراجعه کنند.

  1. نارسایی و ضعف دهانه رحم

مطالعات نشان داده است که، بسیاری از خانم ها دچار ضعف در دهانه رحم می باشند. بر همین اساس مادرانی که با این عارضه رو به رو هستند، ممکن است دچار زایمان زود رس و یا حتی منجر به سقط جنین گردند. زیرا برای نگه داشتن رحم، دهانه رحم قدرت کافی را ندارد. اگر این بیماری به موقع تخشیص داده شود، می توان آن را درمان کرد.

خانم هایی که در اوایل بارداری دچار درد و فشار در ناحیه تناسلی یا واژینال هستند، برای بررسی دهانه رحمشان باید حتما به پزشک زنان و زایمان مراجعه نمایند. چرا که ممکن است عواملی نظیر زایمان های قبلی و یا جراحات گذشته سبب ضعیف شدن دهانه رحم شده باشد. همین امر منجر به عوارض جبران ناپذیری برای مادر و جنین می گردد.

بهترین پزشک متخصص زنان و زایمان در تهران

دکتر محبوبه ماموریان اصفهانی، بهترین فرد برای تشخیص و درمان بیماری های رایج زنان و انجام مراقبت ها و تستهای بعد از دوران بارداری، درمان ناباروری و یا انجام عمل های زیبایی در بخش واژن می باشند. ایشان دارای گواهینامه از دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده. مطب ایشان واقع در میرداماد تهران است. برای دریافت مشاوره و نوبت دهی می توانید به سایت ایشان مراجعه کرده. با شماره تماس های درج شده در این سایت تماس حاصل فرموده و به صورت آنلاین یا حضوری نوبت بگیرید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

پیج اینستاگرام دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال آپارات دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال نماشا دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

———————————————————–

آیا درد در ناحیه تناسلی بر روی زایمان خانم ها تاثیری می گذاردآیا درد و فشار در ناحیه تناسلی در دوران بارداری طبیعی استبهترین دکتر زنان در تهرانبهترین دکتر زنان در شمال تهرانبهترین دکتر زنان در میردامادبهترین دکتر زنان و زایمان در تهرانبهترین دکتر زنان و زایمان و زیبایی در میردامادبهترین متخصص زنان در میرداماددرد در ناحیه تناسلی در دوران بارداری چیستدرد و سنگینی واژن در بارداری به چه دلایلی بروز می کنددکتر محبوبه ماموریان اصفهانی بهترین دکتر زنان در میرداماددکتر محبوبه ماموریان بهترین دکتر زنان و زایمانعلامت و نشانه های عفونت ادراری در دوارن بارداری چیستعوارض های ناشی از دوران بارداری چیست

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button