مراقبت های بعد از زایمان سزارین

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

در این مقالـه قصد داریم در رابطه با زایمان سزارین و مراقبت های بعد از زایمان سزارین صحبت کنیم. طبق آمار بدست آمده میــزان زایمـان سزارین در کشور ما بسیار بالا است و ایران رکورد دار بالاترین تعداد زایمان سزارین است. در بیمارستان های دولتی حدود 30 تا 50 درصد از زایمان ها به روش سزارین انجام می شود درصورتی که این آمار در بیمارستان های خصوصی بالای 90 درصد است. در کشور های پیشرفته 32 درصد از نوزادان به روش زایمان سزارین انجام می شوند. دانستن مراقبت های بعد از زایمـــان سزارین کمک ویژه ای به بهبود سریع تر مادران خواهد کرد.

زایمان سزارین چیست؟

زایمان سزارین ، زایمانی است که کودک از طریق برش هایی که در شکم و رحـم ایجاد می شود به دنیا خواهــد آمد است. این روش فقط در موارد ضـروری توسط پزشک توصیه می شود. در برخی از بـارداری های پرخطـر و هنگامی که کودک در موقعیت هایی مانند: بریچ ، بارداری چند قلویی، بارداری که سر جنین در پایین قرار نگرفته است و … یک انتخاب مناسب است.

دلایل سزارین برنامه ریزی شده

برخی از عواملی که ممکن است شما زایمان سزارین داشته باشید شامل:

 • شرایط خاص پزشکی خانم های باردار: سابقه یک بیماری مزمن مانند بیماری قلبی، دیابت، فشار خون بالا یا بیماری کلیوی . این بیماری ها باعث می شود زایمان طبیعی برای بدن فرد به طرز خطرناکی استرس آور باشد.
 • عفونت ها: اگر HIV خانم های باردار مثبت باشد و یا مبتلا به عفونت تبخال دستگاه تناسلی باشند، انجام سـزارین برنامه ریزی شده لازم است. هر دو ویروس می توانند در حین زایمان به کودک شما منتقل شوند.
 • جنین بزرگ باشد: گاهی اوقات جنین شما خیلی بزرگ است و نمی تواند به راحتی در زایمان طبیعی از رحم مادر خارج شود.
 • وزن مادر: اضافه وزن یا چاقی به میزان قابل توجهی احتمال نیاز خانم ها را به زایمان سزارین را افزایش می دهد.
 • سن مادر : اگرچه زایمان سزارین در مادران با سن بالا تضمینی نمی باشد، اما احتمال کاهش خطر کمتر است.
 • مشکلات جفت: اگر جفت به طور جزئی یا کامل دهانه رحم را مسدود کند (جفت سرراهی) یا از دیواره رحم جدا شده باشد (جدا شدن جفت)، به احتمال زیاد زایمان سزارین برای شما و جنین شما ایمن است.
مراقبت های بعد از زایمان سزارین

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

زایمان سزارین با توجه به درخواست مادر

مفهوم درخواست زایمان سزارین نسبتاً جدید است و بیشتر در کشورهای غربی ، زنان باردار حق انتخاب در مورد نحــوه زایمان خود را دارند.

مطالعه بیشتر  کاربرد های پی آر پی چیست؟

خانمی که می خواهد سزارین کند باید این تصمیم را با متخصص زنان و زایمــان خود در میان بگذارد. پزشک می تواند در مــورد هر کدام از روش زایمان اطلاعاتی ارائه دهد. این اطلاعات می تواند به ترس عمومی در مورد درد هنگام زایمان ، روند مورد انتظار زایمان و همچنین حق زن در تعیین نحوه زایمان كمك كند.

زایمان سزارین اضطراری

در برخی موارد، زایمان به روش سزارین به عنوان یک عمل جراحی اضطراری ، در حین زایمان انجام می شود. بسته به شرایط، ممکن است زمان مهم باشد. زایمــان های سزارین که به دلیل نگرانی در مورد سلامت مـادر یا نوزاد انجام می شوند، در اسرع وقت شـروع می شوند.

گاهی ممکن است زایمان طبیعی آن طور که انتظار می روند، پیش نرود. در این صورت زایمــان سزارین در هنگام زایمان طبیعی برای مادر در نظر  گرفته می شود. این در صورتی است که سر کودک در کانال زایمان قرار نگرفته باشد.

مراحل زایمان سزارین

بعد از بستری شدن در بیمارستان، برای زایمان برنامه ریزی شده سزاریـن ، ممکن است به خانم  یک دوز ضد اسید خوراکی داده شود. این تزریق به این دلیل است که اسیدیته محتوای معده را کاهش دهد. داروی دیگری نیز ممکن است برای کاهش ترشحات دهان و بینی تجویز شود.

انواع بیهوشی در زایمان سزارین

معمولاً قبل از انجام بیهوشی ، خانم به اتاق عمل منتقل می شود. در هنگام زایمان سزارین دو نوع بیهوشی وجود دارد:

 1. منطقه ای
 2. عمومی

برای زایمان سزارین برنامه ریزی شده ، معمولاً بی حسی منطقه ای انجام می شود.

مطالعه بیشتر  زایمان در میرداماد

با بی حسی اپیدورال و ستون فقرات، بی حس کننده در نزدیکی ستون فقرات تزریق می شود. این بیهوشی شکــم و پــاها را بی حس می کند و اجازه می دهد جراحی بدون درد باشد در حالی که مادر بیدار است.

بیهوشی عمومی که اکنون به ندرت برای سزارین استفاده می شود، باعث می شود مادر در طول زایمان در خواب کامل به سر ببرد. ایـن بدان معناست که مادر در طول عمل بیدار و آگاه نخواهد بود. پس از انجـام بیهوشی ، زن در عرض 10 تا 20 ثانیه به خواب می رود و یک لوله در گلو قرار می گیرد تا به تنفس کمک کند.

برش پوست : دو نوع برش اساسی وجود دارد:

 1. افقی (خط بیکینی)
 2. عمودی (خط میانی)

اکثر خانم ها برش عرضی پوستی افقی را در عمل سـزارین تجربه خواهند کرد. کمی بالاتر از خط مــوی شرمـگاهی ایجاد می شود. از مزایای این نوع برش می توان به درد بعد از عمل کمتر، ترمیم سریع بیشتر و احتمال جدا شدن زخـــم در هنگام ترمیم اشاره کرد.

کمتر ممکن است برش پوستی عمــودی در خط میانی شکم برای مــادران ایجاد شود. از مزایای این نوع برش می توان به دسترسـی سریع تر به رحم اشاره کرد.

برش رحـم در زایمان سزارین

برش رحم نیز می تواند بصورت عرضی یا عمودی باشد. نوع برش به عوامل مختلفی از جمله موقعیت و اندازه جنین ، محــل جفت و وجود فیبروم بستگی دارد. ملاحظه اصلی این است که برش باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند جنین را بدون ایجاد آسیب خارج کند.

مطالعه بیشتر  علائم کرونا و پیشگیری از آن

شایع ترین برش رحـم عرضی است. اگر کودک دارای جفت شکافی باشد، به پهلو باشد، جفت در قسمت تحتــانی رحــم باشد یا سایر ناهنجاری های رحم وجود داشته باشد، ممکن است یک برش عمودی لازم باشد.

مراحل زایمان به روش سزارین

 • در مرحله اول رحم به وسیله پزشک شکافته خواهد شد
 • جنین معمولاً در عرض چند ثانیه برداشته می شود
 • پس از زایمان، بند ناف بسته شده و برش داده میشود
 • جفت از بدن مادر خارج می شود
 • سپس رحم بسته می شود
 • پوست شکم معمولاً با بخیه های قابل جذب دوخته خواهد شد

مراقبت های بعد از عمل سزارین

 • بلافاصله بعد از جراحی مادر باید در اتاق ریکاوری نگهداری شود.
 • وقتی اثر بیهوشی از بین رفت، معمولاً طی یک تا سه ساعت پس از جراحی، مادر به بخش منتقل می شود و تشویق می شود که به اطراف حرکت کند و مایعات و خوردن غذا را شروع کند.
 • شیردهی معمولاً هر زمان پس از زایمان شروع می شود. یک متخصص اطفال در 24 ساعت اول زایمان کودک را معاینه می کند. بیشتر خانم ها در عرض چند روز پس از زایمان می توانند به خانه خود بروند.
 • برش شکم طی چند هفته آینده بهبود می یابد. در این مدت ممکن است گرفتگی خفیف، خونریزی کم یا ترشحات، درد برشی و بی حسی در پوست اطراف محل برش وجود داشته باشد. بیشتر خانم ها تا شش هفته پس از زایمان احساس بهبودی خواهند داشت، اما بی حسی در اطراف برش و درد های گاه به گاه ممکن است چندین ماه طول بکشد.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

پیج اینستاگرام دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال آپارات دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال نماشا دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

———————————————————–

مطالب دیگر در زمینه بارداری :

تغذیه مناسب برای داشتن جنین دختر

تغذیه مناسب برای داشتن جنین پسر

تاثیر یوگا در بارداری

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button