عفونت های زنان

عفونت های زنان

عفونت های زنان

عفونت های زنان

عفونت های زنان چیست؟ درمان این بیماری به چه صورت است؟ علائم آن چیست؟

در این مقالهقصد داریم به برخی از عفونت هایی که برای بانوان به وجود می آید چه در دوران نوجوانی و چه در دوران بارداری اشاره کنیم.

عفونت های زنان شامل 4 مورد زیر است:

 • ویروسی
 • انگلی
 • میکروبی
 • قارچی

عفونت های قارچی

در میان این عفونت های موجود در بین بانوان، عفونت های قارچی شایع ترین نوع عفونت در میان زنان است. که علائم آن به شکل ترشحات پنیری و ترشحات سفید زیادی است. این ترشحات همراه با خارش شدید و گاهی سوزش همراه است. تشخیص این عفونت با معاینه توسط پزشک متخصص به راحتی امکان پذیر خواهد بود. بعد از تشخیص عفونت قارچی دکتر متخصص میتواند به راحتی این بیماری را با توجه به نوع آن درمان کند.

عفونت های باکتریایی

در عفونت های باکتریایی معاینه توسط پزشک انجام میشود. بر اساس تصمیم پزشک قرص های آنتی بیوتیک برای فرد بیمار تجویز خواهد شد.

عفونت های انگلی

عفونت های انگلی درمان های مخصوص به خود را دارد. با مراجعه فرد مبتلا به دکتر و تشخیص این نوع عفونت دکتر اقدامات لازم را انجام میدهد.

عفونت های ویروسی

در آخر عفونت های ویروسی مطرح هستند که بیشتر شامل هرپسه تناسلی است. در واقع این عفونت به عنوان تبخال تناسلی یا زگیل تناسلی هم شناخته میشود. این عفونت باید با تشخیص پزشک شناخته شود و حتی ممکن است گاهی اوقات برای شناسایی این عفونت نمونه گیری از فرد انجام شود. درمان این بیماری با صبر و شکیبایی و رعایت فرد بیمار میسر است.

مطالعه بیشتر  رژیم غذایی در دوران بارداری

عفونت های ادراری در دوران بارداری

در ادامه این مقاله میخواهیم در مورد عفونت ادراری در خانم های باردار صحبت کنیم. اولین سوال که در رابطه با این موضوع به وجود می آید این سوال است که چرا این عفونت در زنان باردار شایع بوده و به وجود می آید؟

علت های ایجاد عفونت ادراری

 1. یکی از این دلایل این است که در این دوران سطح پروژسترون بانوان افزایش می یابد. بالا رفتن سطح پروژسترون باعث می شود که عضلات مثانه و همینطور عضلات حالب ریلکستر بشوند. همین امر باعث میشود میزان زمانی که ادرار در داخل مثانه باقی می ماند بیشتر شود. در نتیجه همین مدت زمانی که ادرار در داخل مثانه باقی خواهد ماند باعث می شود که برخی از باکتری ها زمان این را داشته باشند تا در داخل مثانه رشد کنند و باعث عفونت های ادراری شوند.
 2. نکته بعدی در رابطه با موضوع عفونت ادار در دوران بارداری این هست که خانم های باردار در سه ماهه دوم و سوم  بارداری به دلیل افزایش سایز شکم در شستشوی خود دچار مشکل میشوند. باکتری های ناحیه پوست آن ها ممکن است به پیشراب ها منتقل شود زیرا پیشراب ها  در این دوران دچار ضعف شده در نتیجه عضلات آن ها شل می شود. بهداشت ناحیه تناسلی در این دوران نقش مهمی را در عفونت های ادراری دارد.
 3. گزینه بعدی فشاری است که در این دوران به رحم وارد میشود.

سوالاتی در رابطه با عفونت ادراری

در ادامه این مقاله میخواهیم به سوالاتی بپردازیم که ممکن است برای بانوان باردار که در این دوران به این عفونت دچاره شده اند بپردازیم.

 •  آیا بانوانی که دچار عفونت شده اند ممکن است زایمان زودرس داشته باشند؟

جواب به این سوال مثبت است. زمانی که عفونت در هر بافتی به وجود می آید باعث میشود تا سلول های آن قسمت از بافت بدن دچار صدمه شوند. صدمات ناشی از عفونت در داخل مثانه یا کلیه ها باعث میشود ناحیه شکمی و لگنی به تبع آن بیماری دچار التهاب شده که این التهاب میتواند چسبندگی جفت به دیواره رحم را تحت تاثیر قرار بدهد. حتی ممکن است باعث سقط جنین هم شود.

مطالعه بیشتر  زگیل تناسلی چیست و چگونه شکل می گیرد؟

این واکنش ها به غیر از این نکته ممکن است باعث ورود میکروب به داخل خون و ایجاد عفونت ها یک زمینه ای را ایجاد کند که باعث شود یک سری مواد تولید بشود. این مواد تولید شده درخون  ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.این شرایط ممکن است فرد باردار را به این سمت سوق دهد که جنین را سقط کرده و بارداری را پایان دهد. این شرایط زمانی ایجاد میشود که این بیماری دیر تشخیص داده شود و مورد درمان قرار نگیرد.

 •   علامت و نشانه های عفونت ادراری در دوارن بارداری چیست؟

بیشتر خانم های باردار عفونت های اداری را در قسمت مثانه خود جستجو میکنند. در صورتی که سیستم اداری خانم ها از قسمت بالا شامل کلیه ها ، حالب، مثانه و مجرا است. هرکدام از این اجزا میتواند دچار عفونت شود و هر کدام علائم منحصر به فرد خود را دارد.

مجرا به دلیل اینکه در خانم ها سایز کوچک و کوتاه تری را دارا است کمتر به صورت جدا دچار عفونت میشود. بیشتر با بقیه اجزای نام برده شده (مثانه) دچار عفونت خواهد شد.

علائم عفونت مثانه

 1. عفونت های مثانه علائمی مختلفی را دارد که ممکن است برخی از این عفونت ها به صورت تحریکی باشد. یعنی فرد بیان میکند که تکرر ادرار یا سوزش ادرار دارد. یا ممکن است دچار بی اختیاری ادرار شده باشد.
 2. از عفونت های دیگر مثانه یک دردی است که در ناحیه زیر ناف تا زیر استخوان تناسلی به وجود خواهد آمد.
 3. اگر عفونت مثانه شدید باشد و وارد سیستم گردش خون شده باشد ممکن هست فرد باردار دچار تب هم بشود.
مطالعه بیشتر  دیابت در بارداری

علائم عفونت کلیه

در مورد علائم عفونت کلیه ها میتوان این مورد را بیان کرد:

 1. دارای درد در مناطق کلیوی یا یک سمت یا هر دو سمت هستند
 2. ایجاد تهوع و استفراغ
 3. فرد ممکن است در این نوع از عفونت با انجام آزمایشات متوجه شود که عفونت وارد خون شده است.
 4. بالا رفتن گلبول های سفید.

در مواردی هم دیده شده است که فرد با مراجعه به پزشک دارای هر دوتا علائم عفونت ها شده باشد. یعنی هم درد در نواحی پهلو وجود داشته باشد هم در زیر ناف و هم دارای سوزش ادرار باشد.

بهترین دکتر زنان در تهران

بانوانی که دوران بارداری را طی میکنند و این علائم را در خود احساس میکنند باید به سرعت به پزشک مراجعه کرده و تحت نظر پزشک و متخصص زنان باشند. هرچه درمان این عفونت ها زودتر شروع شود برای مادرو جنین بهتر است. دکتر محبوبه ماموریان اصفهانی یکی از پزشکان برتر و متخصص زنان هستند. با مراجعه به مطب ایشان میتوانید دورن بارداری را زیر نظر ایشان و با بهترین متدهای پزشکی بگذرانید.

اگر دچار بیماری در دوران بارداری شوید میتوانید زیر نظر دکتر محبوبه ماموریان اصفهانی  این بیماری را درمان کنید. برای دریافت نوبت به وبسایت ایشان مراجعه کرده و با شماره تماس های موجود در سایت میتوانید نوبت دریافت نمایید.

شما میتوانید برای مشاهده ادامه فیلم دکتر محبوبه ماموریان اصفهانی در رابطه با عفونت های زنان و عفونت های ادراری روی این قسمت کلیک کرده فیلم را به صورت کامل مشاهده فرمایید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

پیج اینستاگرام دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال آپارات دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال نماشا دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

———————————————————–

.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button