درمان بی اختیاری ادرار در خانم ها

درمان بی اختیاری ادرار در خانم ها

درمان بی اختیاری ادرار در خانم ها

درمان بی اختیاری ادرار در خانم ها

درمان بی اختیاری ادرار در خانم ها چیست؟ انواع بی اختیاری ادرار چیست؟ چه عواملی موجب بی اختیاری ادرار در زنان می شوند؟ تشخیص بی اختیاری ادرار چگونه است؟

طی تحقیقات به عمل آمده، حدود 30 الی 50 درصد خانم ها دچار بی اختیاری ادرارهستند. بی اختیاری ادرار، یک بیماری بسیار شایع در افراد است. که در زنان این عارضه 2 برابر مردان رخ می دهد. بخصوص در خانم های مسن این بیماری بیشتر مشاهده می شود. اگر این بیماری درمان نشود، به مرور زمان باعث مختل شدن فعالیت های روزانه چه در مردان و چه در زنان می گردد و کیفیت زندگی را کاهش می دهد.

دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی متخصص زنان و زایمان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته روز دنیا و دستگاه های مجهز، اقدام به درمان انواع بیماری های زنان می کند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی متخصص زنان و زایمان ، به وبسایت ایشان رفته و با شماره ۰۲۱-۴۰۲۲۶۴۵۸ و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

خانم هایی که دچار بیماری بی اختیاری ادار می شوند، معمولا به دنبال درمان آن نمی روند. و فکر می کنند که به مرور زمان این عارضه از بین می رود و یا به دلیل خجالت، به پزشک مراجعه نمی کنند. اما همین طور که در بالا اشاره کردیم، درمان نشدن این بیماری سبب مختل شدن زندگی می شود. بر همین اساس خانم ها نباید از این عارضه به سادگی بگذرند و باید حتما برای درمان آن به یک متخصص زنان و زایمان مراجه نمایند.

مطالعه بیشتر  لابیاپلاستی لیزری

 انواع بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار انواع مختلفی دارد اما مهم ترین و شایع ترین آن ها بی اختیاری استرسی است.

بی اختیاری استرسی: معمولا وقتی که سرفه می کنید و یا می خندید، ورزش می کنید و درحال بلند کردن جسم سنگینی هستید، این عارضه رخ می دهد. در اصل هر فشاری که به شکم وارد می شود، می تواند سبب بی اختیاری ادرار در تمامی افراد شود.

بی اختیاری فوریتی

زمانی که بیمار دچار این عارضه می شود، احتیاج دارد که هر چه سریع تر ادرار خود را تخلیه کند. که تخلیه و خارج شدن ادرا در این عارضه ممکن است غیر عادی باشد. عواملی که سبب بروز بی اختیاری فوریتی در افراد می گردد، می تواند در اثر عفونت های ادراری صورت گیرد.

بی اختیاری سر ریزی

بی اختیاری که منجر به خالی و تخلیه نشدن کامل مثانه و چکیدن قطره قطره ادرار در افراد می گردد را، بی اختیاری سرریزی می گویند.

بی اختیاری عملکردی

افرادی که در طول دوران زندگیشان دچار اختلالات جسمی هستند، ممکن است نتواند ادرار خود را به موقع تخلیه کنند. که به مرور زمان همین عامل منجر به نشت ادرار در آن ها می گردد.

بی اختیاری مختلط

ممکن است افراد، در روزمرگی خود به دلایل های مختلف چه استرس و یا چه از نظر جسمانی به جای آن که دچار یک نوع عاضه بی اختیاری ادراری گردند؛ ازچند نوع بی اختیاری ادراری رنج می برند. که به آن بی اختیاری مختلط گفته می شود.

چه عواملی موجب بی اختیاری ادرار در زنان می شوند؟

عوامل مختلفی موجب بی اختیاری ادراری در خانم ها می شود که این عوامل عبارتند از:

 • وزن اضافی در خانم ها .
 • خانم هایی که در دوران بارداری به سر می برند .
 • تغییر در میزان ترشح هورمون ها .
 • ضعیف شدن کف لگن خانم ها .
 • فشار شدید بر روی لگن هنگام زایمان .
 • یائسگی در خانم ها: ( در این دوران میزان ترشح هورمون های زنان استروژن که موجب تقویت عضلات لگن می شود، به شدت کاهش پیدا می کند.)
 • یبوست .
 • افتادگی رحم و مثانه یا پرولاپس .
 • بالا رفتن سن .
 • بیماری پارکینسون .
 • سکته مغذی .
 • ضعف بینایی و ناتوانی در حرکت .
درمان بی اختیاری ادرار در خانم ها

درمان بی اختیاری ادرار در خانم ها

تشخیص بی اختیاری ادرار

برای تشخیص بی اختیاری ادرار، نیاز به سابقه پزشکی فرد می باشد. همچنین برای تشخیص، ممکن است، معاینه فیزیکی برای برآورد و سنجش آناتومی ناحیه لگن انجام شود. علاوه بر معاینه فیزیکی برای آن که آیا فرد مبتلا به عفونت شده یا خیر نیز، انجام آزمایش ادرار ضروری می باشد. اگر فرد با درمان های بالا بهبود نیابد، نیاز است که آزمایش های دیگری برای درمان بی اختیاری ادراری تجویز شود

مطالعه بیشتر  مراقبت های بعد از بارداری

درمان بی اختیاری ادرار در خانم ها چیست؟

برای درمان بی اختیاری ادرار عواملی مختلفی نظیر نوع بی اختیاری ادرار، سن و سلامتی، تاریخ پزشکی بیمار و میزان و شدت بیماری، مورد بررسی قرار می گیرد. پزشک ممکن است بعد از بررسی های انجام شده بیمار را به فیزیوتراپیست زنان و یا پزشک متخصص در زمینه مشکلات لگن زنان سوق دهند.

همچنین پزشک به افرادی که دچار این عارضه شده اند، تاکید می کند که میزان مصرف مایعات را محدود کنند و همچنین مصرف دخانیات را هم کاهش دهند.

علاوه بر درمان های بالا پزشک درمان های دیگری را برای بهبود این عارضه برای افراد تجویز می کند که عبارتند از:

تمرینات کف لگن

کف لگن از ماهیچه ها و رباط هایی تشکیل است که رحم، روده و مثانه را هدایت می کند. به همین دلیل افرادی که دچار بی اختیاری ادراری شده اند، باید عضلات کف لگن خود را با انجام ورزش هایی تقویت کنند. چرا که با تقویت عضله لگن، ممکن است بی اختیاری ادراری در افراد از بین برود.

بازآموزی مثانه

بازگرداندن عملکرد طبیعی مثانه از هدف های بازآموزی مثانه به حساب می آید. طی آمار های به عمل آمده، بازآموزی مثانه یک روش درمانی مؤثر برای برخی از مشکلات مثانه است.

مصرف دارو

داروهایی که پزشک برای بیماران تجویز می کند، دارای پیامد های شیمیایی هستند که اعصاب اطراف مثانه را مسدود می کنند. این مسدود کردن سبب شل شدن عضلات مثانه می شوند. همچنین برخی از دارو های تجویز شده، دیواره مجاری ادرار را ضخیم تر می کنند.

مطالعه بیشتر  بالا بردن سیستم ایمنی در بدن افراد باردار

داروهایی که برای درمان بی اختیاری ادراری مؤثر است عبارتند از:

 • استروژن موضعی
 • داروهایی جهت آرام کردن یک مثانه فعال
 • دارو هایی برای تقویت عضلات مثانه

عمل جراحی

اگر تمامی روش های بالا جواب نداد، پزشک معالج برای درمان این بیماری از روش های جراحی برای بهبود این عارضه استفاده می کند.

بهترین پزشک متخصص زنان و زایمان در تهران

دکتر محبوبه ماموریان اصفهانی، بهترین فرد برای تشخیص و درمان بیماری های رایج زنان و انجام مراقبت ها و تستهای بعد از دوران بارداری، درمان ناباروری و یا انجام عمل های زیبایی در بخش واژن می باشند. ایشان دارای گواهینامه از دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده. مطب ایشان واقع در میرداماد تهران است. برای دریافت مشاوره و نوبت دهی می توانید به سایت ایشان مراجعه کرده. با شماره تماس های درج شده در این سایت تماس حاصل فرموده و به صورت آنلاین یا حضوری نوبت بگیرید.

 

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

پیج اینستاگرام دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال آپارات دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال نماشا دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

———————————————————–

 

انواع بی اختیاری ادرار چیستبازآموزی مثانه چیستبهترین دکتر زنان در شمال تهرانبهترین دکتر زنان در میردامادبهترین دکتر زنان و زایمان در شمال تهرانبهترین دکتر زنان و زایمان و زیبایی در میردامادبی اختیاری سر ریزی چیستبی اختیاری عملکردی چیستبی اختیاری فوریتی چیستبی اختیاری مختلط چیستتشخیص بی اختیاری ادرار چگونه استدرمان بی اختیاری ادرار در خانم ها چیستدکتر محبوبه ماموریان اصفهانی بهترین دکتر زنان در میرداماددکتر محبوبه ماموریان بهترین دکتر زنان و زایمان

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button