خشکی واژن و راه های درمان آن

خشکی واژن و راه های درمان آن

خشکی واژن و راه های درمان آن

خشکی واژن و راه های درمان آن

یکی از بیماری‌ های بسیار شایع در میان خانم ها در دوران یائسگی و بعد از آن خشکی واژن است که به دلایل مختلف و در هر دوره سنی می تواند به وجود بیاید خشکی واژن به معنای نازک شدن دیواره های واژن و ملتهب شدن آن در اثر کاهش هورمون استروژن و برخی از بیماری ‌ها و عفونت ‌های زنان به وجود می‌ آید.

به طور طبیعی واژن مایع شفاف را ایجاد می‌کند که سبب مرطوب شدن و لغزش واژن می گردد این مایع لایه نازک در دیواره واژن وجود خواهد آورد که با کمک هورمون استروژن باعث ایجاد لایه محافظتی ضخیم قابل ارتجاع می‌شود.

رطوبت ناحیه تناسلی تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت رابطه جنسی در فرد خواهد گذاشت و اقدامات بعد می‌تواند باعث ایجاد درد و احساس خارش و سوزش در آن ناحیه شود و امروزه با پیشرفت های بسیاری در حیطه واژن هیچگونه جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

خشکی واژن چگونه رخ می دهد

خشکی واژن و راه های درمان آن

خشکی واژن و راه های درمان آن

هورمون های استروژن در ایجاد به وجود آمدن قاعدگی و باروری تاثیر بسزایی خواهد گذاشت و وظیفه آن ها رشد اندام های زنانه همانند سینه هستند. همانطور که قبلا ذکر شد این هورمون با افزایش سن به وجود آمدن یائسگی کاهش پیدا می‌ کند.

همین امر می‌تواند منجر به خشکی واژن گردد با کاهش استروژن واژن آن حالت سفتی و رطوبت خود را از دست خواهد داد و دیوار های آن خود میریزند در نهایت حالت کشسانی و لاستیکی خود را از دست می‌دهد و تغییر رنگ زیادی در آن ناحیه خواهد داشت.

دلایل خشکی واژن چیست

خشکی واژن و راه های درمان آن

خشکی واژن و راه های درمان آن

همان طور که می‌دانید کاهش هورمون های استروژن تنها به یک دلیل به وجود نمی‌آیند دلیل متعددی می توانند بر میزان این هورمون تأثیر بگذارند و در نهایت سبب به وجود آمدن واژن خشک شود که این دلیل عبارتند از: شیردهی و زایمان درمان سرطان با استفاده از رادیوتراپی و شیمی‌درمانی برداشتن تخمدان ها استفاده از روش‌ های درمانی و مصرف دارو های ضد استروژن سایر عواملی هستند که منجر به خشکی واژن میشود.

مطالعه بیشتر  خشکی واژن و راه های درمان آن چیست؟

سندروم شوگران

سندرم شوگران یکی از بیماری‌ های خود ایمنی است که موجب التهاب غدد بزاقی و پارگی قدرت اشک می شود که در نهایت منجر به تاثیر و ناحیه تناسلی و بروز بیماری ‌هایی از قبیل خشکی واژن می گردد.

مصرف داروها

خشکی واژن و راه های درمان آن

خشکی واژن و راه های درمان آن

مصرف برخی از دارو ها می‌تواند زمینه‌ساز به وجود آمدن برخی از بیماری ها شود یکی از دارو هایی که در زمان ابتلا به سرماخوردگی مصرف می شوند که این دارو موجب خشکی واژن میشود و ترشحات ناحیه واژن را از بین می‌برد.

همچنین مصرف برخی از دارو های ضد افسردگی هستند بر میزان میل جنسی تاثیر می‌گذارد و آن را کاهش می‌دهند و همچنین خشکی واژن را تحت تاثیر قرار می دهد.

مصرف دخانیات

در برخی از مواقع بانوان دخانیات مصرف می کنند که این امر می‌تواند باعث اختلالات یائستگی زودرس در آن ها شود این دسته از افراد به نسبت سایر می‌تواند به بیماری های دیگری هم منتقل شوند در نهایت یائسگی می تواند به خشکی واژن تبدیل گردد.

استرس

یکی دیگر از عواملی که زمینه ‌ساز بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات در خانم ها میشود استرس است میل جنسی و رطوبت ناحیه تناسلی تحت تاثیر مستقیم با استرس قرار دارد و می‌تواند یکی از عوامل کاهنده مخاط دهانه رحم باشد.

علائم خشکی واژن کدامند

خشکی واژن و راه های درمان آن

خشکی واژن و راه های درمان آن

به طور کلی تمامی افراد تمامی علامت ها را ندارند  و گاهی پیش می آید که برخی افراد علامت دانستند و برخی افراد همه این علائم را با هم دارند مثلا از علائم خشکی واژن می توان به خارش و سوزش واژن التهاب واژن عفونت زنان تکرر ادرار درد و خونریزی در زمان رابطه جنسی ایجاد ترشحات غیر طبیعی اشاره کرد.

مطالعه بیشتر  کربوکسی تراپی در بانوان چیست؟

تشخیص خشکی واژن

اولین نشانه های تشخیص خشکی واژن به واسطه معاینه امکان پذیر بود. اما امروزه با وجود آن که ابتدایی‌ت رین روش تشخیص توسط خود فرد انجام می‌شود در موارد حاد حتما باید توسط پزشک معاینه شود لذا معاینات انجام شده در رابطه با خشکی واژن می تواند به بیماری های دیگر پی ببرد از دیگر روش های تشخیصی که برای قطعیت درمان خشکی واژن موثر از انجام تست پاپ اسمیر آزمایش ادرار و بررسی هورمون ها است.

درمان خشکی واژن

خشکی واژن و راه های درمان آن

خشکی واژن و راه های درمان آن

با پیشرفت علم پزشکی روش های تشخیص برای درمان خشکی واژن وجود دارد این نوع درمان با توجه به زمینه های بیماری و تشخیص متخصص زنان متفاوت خواهد بود.

ژل های لوبریکانت و مرطوب کننده واژن

اولین روشی که برای درمان خشکی واژن پیشنهاد می‌شود استفاده از مرطوب کننده های واژن می باشد زیرا این مرطوب کننده ها در حین رابطه جنسی به فرد کمک می‌کند که دیگر دچار درد نشوند همچنین مرطوب کننده های مخصوص واژن وجود دارند که با تداوم از آن ها ثبت ناحیه واژن به حالت عادی برمی گردد حالت درمانی دارد.

استروژن واژینال

خشکی واژن و راه های درمان آن

خشکی واژن و راه های درمان آن

از موثرترین روش ‌های درمانی برای خشکی واژن استروژن واژینال است. این روش درمانی به افزایش هورمون استروژن در زمانی که بدن قادر به تولید آن است کمک می کند.

استروژن تعداد زیادی جذب جریان خون را بالا می برد که این میزان بسیار اندک باید توسط خود پزشک تجویز شود. از طریق روش های مختلف می توان استروژن واژینال را دریافت نموده حلقه استرینگ قرص واژیفم کرم استروژن واژینال حلقه استرینگ بسیار منعطف نرم است. در داخل واژن قرار می‌گیرد و استفاده از آن به جریان مداوم استروژن کمک خواهد کرد .

قرص واژیفم برای مدتی به صورت دو بار در هفته با کمک اپلیکاتور در داخل واژن قرار می‌گیرد تا در نهایت نیازی به استفاده از این روش درمان نباشد به صورت هفتگی به داخل واژن وارد می شود.

مطالعه بیشتر  زایمان سزارین

این امر می‌تواند به تولید استروژن کمک کند در رابطه با استفاده از این کرم های واژینال باید بدانید که حتما باید با تجویز پزشک و دوره زمانی مشخصی صورت گیرد اما نکته ای که در رابطه با این دارو ها باید گفت این است که عارضه های همچون درد در ناحیه سینه و خونریزی همراه با قرار دادن آن به وجود خواهد آمد علاوه بر این استفاده از آن برای کسانی که مبتلا به سرطان و اندومتریوز هستند افراد باردار و شیرده افرادی که خونریزی های نا مشخصی دارند ممنوع می باشد.

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی تکنیکی است که با استفاده از گاز دی ‌اکسید کربن به درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله خشکی واژن می پردازند.

اوزون تراپی

این روش یکی از روش های بسیار موثر با کم ترین عوارض است که به درمان خشکی واژن می ‌پردازد.

لیزر درمانی

دستگاه لیزر در رابطه با مشکلات پزشکی کاربرد های بسیاری دارند که در درمان و انجام جراحی های زیبایی و درمانی نقش بسیار موثری ایفا می کنند لیزر درمانی یکی از روش های کم تهاجمی به حساب می‌آید که با حداقل تعارض می‌تواند و جوانسازی واژن و درمان خشکی آن بپردازد.

تماس جنسی

خشکی واژن و راه های درمان آن

خشکی واژن و راه های درمان آن

در صورت تداوم رابطه جنسی در حال حاضر نزدیک منجر به درمان خشکی واژن می گردد. داشتن رابطه جنسی سالم بافت های ارتجاعی واژن کمک می‌کند و از پیری آن ها جلوگیری می نماید.

کمبود آب بدن می تواند زمینه ساز ابتلا به خشکی واژن شود کاهش آب بر روی خشکی پوست سایر اعضای بدن تاثیر می گذارد اما نمی تواند زمینه ساز ابتلا به قطعی به خشکی واژن گردد.

به طور کلی خشکی واژن یک بیماری است که می تواند بر روی کیفیت روابط زناشویی تاثیر بگذارد اما بیماری که نگران کننده باشد نیست زیرا کاملا قابل درمان است و کافی است با داشتن هر کدام از علائم گفته شد و متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید تا ایشان بهترین روش برای از بین بردن خشکی واژن به شما پیشنهاد کنند.
همچنین جهت نوبت دهی با ایشان تماس حاصل فرمایید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

پیج اینستاگرام دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال آپارات دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال نماشا دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

———————————————————–

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button