تاثیر یوگا در بارداری

تاثیر یوگا در بارداری

تاثیر یوگا در بارداری

تاثیر یوگا در بارداری

تاثیر یوگا در بارداری بسیار مهم بوده و می تواند باعث شود تا زایمان به گونه‌ای برای بانوان بسیار راحت‌تر شود. که خوشبختانه وجود متخصصینی که در این زمینه فعالیت می‌کنند باعث شده است. تا بانوان باردار بتوانند حرکات یوگا مناسب را در طول بارداری یاد بگیرند و به صورت منظم انجام دهند. و این مورد باعث می شود تا حد زیادی از استرس مادران کاسته شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تاثیرات یوگا در بارداری با ما همراه باشید.

تاثیرات یوگا در بارداری چیست؟

یوگا فعالیت‌هایی بسیار آسان و مهم در بارداری می باشد که می‌تواند باعث شود تا مادران احساس آرامش کنند. در واقع باعث میگردد تا شرایط جسمی و روحی بانوان باردار بسیار بهترشود. از نخستین تاثیر یوگا در بانوان باردار، بحث ایجاد آرامش در فرد است. و باعث میگردد تا تمام استرس ها و نگرانی های بانوان کاهش پیدا کند. و با توجه به اینکه استرس تأثیر منفی جدی در روی جنین دارد. به همین دلیل می‌توان نتیجه گرفت یکی از موارد بسیار مهم است در بحث سلامت جنین، آرامش مادر می باشد.

از اثرهای بسیار مهم دیگر یوگا افزایش گردش خون می باشد و باعث می گردد تا یک شرایط بسیار مناسب برای زایمان ایجاد شود. یکی از مهمترین مواردی که وجود دارد با توجه به اینکه اکثر بانوان هنگام زایمان احساس ترس دارند. به همین دلیل انجام منظم یوگا در طول بارداری باعث میگردد تا فرد به گونه‌ای بتواند بر استرس خود غلبه کند. که در این حالت نیز درد تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. و به گونه‌ای فرد می‌تواند استرس را کنترل نماید و زایمان را بدون نگرانی طی کند.

انجام یوگا در سه ماهه اول بارداری

بیشترین تاثیر یوگا در بدن در سه ماهه اول بارداری می باشد. با توجه به اینکه اکثر بانوان در رابطه با نوع انجام این اقدامات و نوع حرکات یوگا اطلاعات زیادی  ندارد. به همین دلیل باید از همان دوران اول به پزشکان و یا مربیان خاصی که حرکات یوگا را آموزش میدهند و به گونه‌ای راهنمایی های لازم را ارائه می‌دهند مراجعه نمایند.

در واقع می‌توان گفت که انجام یوگا در سه ماهه اول باعث می گردد تا احتمال سقط جنین به حداقل برسد. چون در سه ماهه اول هورمون‌هایی در لایه های رحمی به وجود می‌آید و عضلات کشیده و شل می شود.  و به گونه‌ای رحم باز می شود تا برای رشد جنین شرایط مناسب به وجود آید. به همین دلیل انجام حرکات مناسب یوگا در این دوران باعث می گردد تا یک لانه گزینی مناسب برای جنین و جفت به وجود بیاید.

مطالعه بیشتر  چرخه بلوغ اسپرم

نکات مهم هنگام انجام یوگا

بیشتر حرکات و تمرین ها در دوران اولیه شامل حرکات تقویت کننده می باشد. بانوان باردار باید هنگام انجام تمرینات تعادلی نزدیک دیوار باشند. تا در صورت بروز هرگونه تهوع و سرگیجه سریع به دیوار تکیه نمایند تا مشکلی به وجود نیاید. لازم به ذکر است که انجام تمرینات یوگا باعث می شود گردش خون افزایش پیدا کند.  و از گرفتگی عضلات جلوگیری شود، همچنین یوگا باعث تقویت لگن نیز می گردد.

 • انجام تمرینات چرخشی  برای بانوان باردار مناسب نیست چون باعث می گردد در ناحیه شکم فشار ایجاد شود.
 • حرکاتی که با استفاده از صندلی انجام می‌گیرد برای بانوان باردار بسیار راحت می باشد.
 •   با توجه به اینکه در دوران بارداری رحم بسیار ظریف و ضعیف می شود. به همین دلیل نباید حرکات سنگین را انجام داد.
 • انجام حرکاتی که به ستون فقرات فشار وارد می‌کند برای بانوان باردار ضرر دارد و باید به این مورد دقت شود.

در حالت کلی می‌توان گفت که بانوان باردار تمام حرکات را نمی‌توانند انجام دهند.  چون برخی از حرکات برحسب شرایط جسمی بانوان باردار مناسب نیست. در واقع تمام حرکاتی که مناسب فرد باردار هستند. و به گونه می‌توانند باعث آمادگی جسمی فرد برای زایمان شوند. بر حسب توصیه‌ها و نظر پزشک انجام می گردد. به همین دلیل نباید بانوان باردار به صورت خودسرانه در منزل انجام فعالیت‌های یوگا را شروع کنند.  با توجه به اینکه بانوان اطلاعات تخصصی در این مورد ندارند. به همین دلیل همیشه یک پزشک متخصص و حرفه ای و یا مربی حرفه ای نیاز است.

تاثیر یوگا در بارداری

تاثیر یوگا در بارداری

انجام یوگا در سه ماهه دوم بارداری

انجام دادن حرکات مناسب یوگا در سه ماهه دوم باعث میگردد.تا به گونه ای بدن مادر سبک تر و راحت تر شود و ناراحتی ها به حداقل برسد. موارد مهمی که باید دقت شود این است که در این مرحلهبه شرح زیر است:

 • نباید فشار زیادی را به بدن خود وارد کنید.  در واقع انجام برخی از حرکات بسیار راحت و ساده که باعث می گردد تا بدنتان احساس آرامش کند توصیه می گردد.
 • اگر به هر دلیلی انجام برخی از فعالیت ها باعث ایجاد خستگی و یا  اذیت و یا به گونه ای باعث ایجاد درد می شود. در این حالت نباید این حرکات را ادامه دهید و باید در سریع ترین زمان به مربی و یا پزشک خود اطلاع دهید.
 • استفاده کردن از بالش های مخصوص هنگام انجام حرکت ها می تواند. به بانوان باردار کمک نمای همچنین باید در بحث تقویت عضلات بانوان دقت شود. تا وضعیت جسمی فرد به گونه‌ای به حالت تعادل برسد این مورد باعث میگردد تا زایمان برای فرد خیلی راحت تر شود.
 • انجام تمرین های خاص لگن در این دوران بسیار مهم است.
 •  توجه به انجام برخی از حرکات هایی که باعث افزایش گردش خون در پا می شود نیز بسیار حائز اهمیت است.
 • به هیچ عنوان نباید حرکاتی که باعث خم شدن و خمیده شدن ستون فقرات می شود انجام گردد.
 • در حالت کلی از انجام حرکت های کمر یا پیچ و تاب باید پرهیز شود.
مطالعه بیشتر  بالا بردن سیستم ایمنی در بدن افراد باردار

انجام یوگا در سه ماه سوم بارداری

چند حرکت مهم که در دوران سه ماهه سوم بارداری باید انجام گردد در ادامه بیان شده است:

 • تمرین صندلی یکی از تمرین های مهم می باشد که می تواند باعث تقویت عضلات پا و لگن شود.
 • تمرین جنگجو که باعث تقویت قفسه سینه و ستون فقرات و همچنین پاها میشود.
 • حرکت جنگجو ۲ که باعث تقویت ستون فقرات و پاها می گردد.

تمرین مثلث

انجام منظم این تمرین پاها را تقویت کرده و باعث افزایش گردش خون می شود. که موجب این میگردد تا مواد مغذی به صورت کامل به جنین برسد.

حرکت گسترش زاویه جانبی

این مورد یکی از مهم ترین حرکات برای بانوان می باشد و باعث تقویت پا می‌شود. و به گونه ای که تورم دوران بارداری را به حداقل می‌رساند. همچنین باعث تقویت باسن و سینه ها شده و باعث میگردد تا ماهیچه های شکم نیز تقویت گردد.

آیا یوگا برای بانوان باردار مناسب است؟

کلیه بانوانی که برای بارداری به مراکز معتبر و پزشکان متخصص مراجعه می‌ کنند، باید چکاپ ها و معاینات مربوطه را انجام دهد و می‌توانند با عمل به توصیه متخصصان سلامت جسمانی خود را حفظ نمایند‌. با انجام فرآیندهای توصیه شده توسط پزشک بانوان می‌ توانند دوران بارداری را به سلامت سپری کرده و زایمانی راحتی را تجربه نمایند.

متخصصان توصیه می‌ کنند که در طول بارداری حتما مراقبت‌ های لازم و ورزش‌ های کاربردی را انجام دهید تا بتوانید علاوه بر تقویت عضلات خود سلامت خود را پس از زایمان حفظ کنید. یکی از بهترین و کاربردی ترین روش هایی که برای بانوان باردار مورد استفاده قرار می‌ گیرد، یوگا می باشد. یوگا ورزشی است که به آهستگی و در مدت زمان طولانی می تواند عضلات شما را تقویت کرده و اطمینان داشته باشید که هیچ گونه آسیبی برای مادر و جنین به همراه نخواهد داشت.

مزایای انجام یوگا در دوران بارداری

یکی از فعالیت‌ های بدنی مناسب برای بانوان باردار یوگا می باشد، اما باید این ورزش ها را تحت نظر متخصصان و مربیان مربوط انجام دهید تا هیچ گونه آسیبی برای شما و نوزادتان به همراه نداشته باشد.

از مزایای ارزشمند یوگا می توان به فرآیند ریلکسیشن این ورزش اشاره کرد، اگر شما بتوانید فرایند دم و بازدم خود را با روش های اصولی انجام دهید قطعاً به حفظ آرامش شما کمک شایانی خواهد کرد و باعث میشود که حالت‌ های تهوع و استفراغ که در سه ماهه اول بروز پیدا می‌ کند به راحتی کنترل شده و نهایتا کاهش پیدا کند.

مطالعه بیشتر  درمان بی اختیاری ادرار در خانم ها

معمولاً حرکاتی که در فرآیند یوگا انجام میشود می‌ تواند انعطاف و قدرت عضلات شما را تا حد زیادی افزایش دهد که این فرآیند قطعاً در لحظه زایمان به شما کمک کرده و انقباضات را با حالت ریلکس تری تجربه خواهید کرد. ورزش یوگا به تقویت ماهیچه های لگن کمک شایانی می کند و نهایتاً پس از بارداری با سرعت بیشتری به حالت اولیه باز خواهید گشت.

انجام یوگا با روش‌ های درست باعث میشود که مادران در دوران بارداری و پس از زایمان حالت هایی مانند حواس پرتی و یا افسردگی را تجربه نکنند و همه این عوامل در کنار یکدیگر می تواند عاملی برای حفظ سلامت و شادابی مادر باشد.

نکات کلیدی در مورد یوگا در بارداری

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام انجام یوگا در دوران بارداری باید رعایت شود، این است که این ورزش تنها برای بهبود وضعیت جسمانی شما خواهد بود و نباید هیچ گونه فشار مضاعفی را بر شما وارد نماید. به طور معمول متخصصان توصیه می‌ کنند که در سه ماه اول بارداری ورزش‌ های مانند یوگا را با احتیاط بسیار زیاد انجام دهید.

انجام فرآیند یوگا هرگز نباید به شما فشار زیادی وارد کند. بهتر است که در دوران بارداری تمامی حرکاتی که مربوط به حفظ تعادل میشود را با احتیاط بیشتری انجام دهید تا از هرگونه آسیب احتمالی مانند زمین خوردن جلوگیری نمایید.

اما توجه داشته باشید که گرم کردن بدن پیش از تمرین و سرد کردن بعد از آن، کمک شایانی به سلامتی شما می کند. همچنین باید بدانید که مصرف مرتب آب در مقادیر کافی در بین تمرین به شما کمک شایانی خواهد کرد.

بهترین دکتر زنان در تهران

خوشبختانه امروزه با گسترش انجام یوگا در بین بانوان باردار، نیاز به پیدا کردن. دکتر زنان خوب در رابطه با مشاوره‌های لازم جهت انجام حرکت یوگا ضروری شده است. با توجه به اینکه یوگا باعث می گردد تا زایمان برای بانوان راحت‌تر شود. پس دقت به این مورد در بارداری مهم است. متاسفانه در زمانهای گذشته به چنین مواردی دقت نمی‌شد. ولی امروزه این مورد بسیار رایج است و بیشتر مورد توجه بانوان می باشد.

که خوشبختانه وجود پزشکان معروفی مانند دکتر محبوبه اصفهانی باعث شده است. تا امکان دریافت مشاوره های مفید در رابطه با ورزش در دوران بارداری یا یوگا در دوران بارداری و دسترسی به اطلاعات مهم در رابطه با تاثیرات یوگا در دوران بارداری به راحتی امکان پذیر شود. و تمامی بانوان برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره به راحتی می توانند. به دکتر محبوبه اصفهانی مراجعه نمایید.یا در وبسایت ایشان مشاوره آن لاین دریافت کنند.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

پیج اینستاگرام دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال آپارات دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال نماشا دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

———————————————————–

4 دیدگاه

  • سلام خدمت شما دوست عزیز
   ورزش در بارداری یا یوگا تاثیر بسیار زیای در حفظ ارامش مادر و دوری از اضطراب و نگرانی دارد . این امر باعث میشود که این ارامش مادر به جنین هم منتقل شود و دوران بارداری خوبی را سپری کنید که البته لازم به ذکر است که دوران باداری هر فردی متفاوت است که باید زیر نظر دکتر برسی شود و با مشورت دکتر ورزش ها و حرکات لازم تجویز شود تا این امر جنین را به خطر نیندازد.

  • سلام خدمت شما همراه گرامی بسیار موثر است عزیزم به شرطی که زیر نظر پزشک باشد دتا اگر دوران باداری سختی دارید به مشکل برنخورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button