آیا سن پدر تاثیری بر ناباروری دارد؟

آیا سن پدر تاثیری بر ناباروری دارد؟

آیا سن پدر تاثیری بر ناباروری دارد؟

آیا سن پدر تاثیری بر ناباروری دارد؟

آیا سن پدر تاثیری بر ناباروری دارد؟ بیماری هایی که از طریق افزایش سن پدر به کودک منتقل می گردنند چیست؟ تاثیر سن بر کاهش قدرت باروری مردان به چه شکل است؟ بهترین سن باروری در مردان چه زمانی است؟ از چه طریقی می توان جهش های جدید کروموزومی را در خانواده ها تشخیص داد؟

یکی از مباحثی که در افراد بحث و گفت و گو می شود، این است  که آیا سن پدر تاثیری بر باروری دارد یا خیر.

خانم ها برای بارور شدن، یک محدوده ی سنی مشخصی در طول دوران زندگی خود دارند که این عامل برای آقایان نیز صدق می شود.

آقایان فکر می کنند که افزایش سن هیچ اختلالی در باروریشان ایجاد نمی کند و می توانند برای همیشه بارور شوند. این فرضیه تا حدودی درست است. تولید اسپرم ممکن است حتی تا زمان پیری هم اتفاق بیوفتد. ولی سوال اینجاست که آیا این اسپرم از کیفیت و کمیت خوبی برخوردار است یا خیر.

بعد از 40 سالگی، جهش های کروموزومی در اسپرم افزایش پیدا می کند. که خود جهش های کروموزومی باعث اختلالات و بیماری هایی در جنین خواهد شد.

علاوه بر این، آمار سقط جنین در افرادی که سن پدرشان بالای 40 سال است، خیلی بیشتر است . که این عامل نشانه اختلالات و جهش های کروموزومی که در اسپرم اتفاق افتاده است می باشد.

مطالعه بیشتر  دیابت در بارداری

از موارد دیگری که با افزایش سن اتفاق می افتد، بیماری واریس است که این بیماری هم می تواند با اختلالی که ایجاد می کند، باعث افزایش سقط جنین شود.

بیماری هایی که از طریق افزایش سن پدر به کودک منتقل می گردنند چیست؟

یک سری از بیماری ها معمولا بعد از 40 سالگی آقایان از طریق اسپرم منتقل می شود بیماری های نظیر:

  • اوتیسم :

به اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) می گویند که به صورت رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی در کودکان مشخص می‌شود. که نام دیگر اوتیسم درخودماندگی گفته می شود. که علائم این بیماری تا قبل از 3 سالگی بروز می دهد. کودکانی که دچار بیماری اوتیسم شده اند ممکن است دچار حساسیت های غیر معمول در حواس پنجگانه نظیر شنوایی، بویایی، چشایی، لامسه، بینایی گردنند.

  • اسکیزوفرنی :

در علم روان شناسی اسکیزوفرنی را به عنوان یک اختلال روانی شناسایی مطرح می کنند. که  این بیماری با دوره های مکرر و به صورت مداوم و یا عود کننده روان پریشانه مشخص می شود. که این بیماری شامل علائمی نظیر توهم شنیداری، هذیان ،اختلال تفکر، کناره گیری اجتماعی ، بی تفاوتی و کاهش ابراز عاطفی می شود.

  • سندرم مارفان :

این سندروم نوعی بیماری ژنتیکی و مادر زادی است که موجب اختلالی در تولید بافت همبندی می شود. ابن بافت در تمامی نقاط بدن وجود دارد و مانند چسبی به سلول های بدن متصل می شود. افرادی که مبتلا به بیماری سندرم مارفان می شوند، بافت همبندی را در سراسر بدن تضعیف می کنند. که این ضعف بیشتر خود را در سیستم اسکلتال، قلبی عروقی، چشم و پوست نشان می دهد.

  • Waardenberg Crozon وPfeiffer :

جهش های غالب و وقوع آنومالی های مادرزادی را Waardenberg Crozon و وPfeiffer می گویند.

  • اتوزومی :

بر خلاف کروموزوم های جنسی، کروموزوم های اتوزومی به طور مستقیم در تعیین وراثت نسل های بعدی، نقشی ندارند.

  • سندرم کلاین فلتر :

این بیماری به دلیل زیاد بودن کروموزوم های جنسی در مردان به وجود می آید. فرمول طبیعی کروموزوم های مرد به صورت طبیعی XY می باشند. اما مرد های که دچار بیماری سندرم کلاین فلترمی شوند دیگر کروموزومشان XY نمی باشد، بکله دارای یک  X  اضافه و دربعضی موارد هم ممکن است به 2x الی 3x تبدیل شوند.

مطالعه بیشتر  لابیاپلاستی لیزری

با افزایش سن، حجم مایع منی بسیار کاهش می یابد. که همین امر موجب کم شدن تعداد کروموزوم های طبیعی اسپرم می شود. علاوه بر این موارد اختلالات جنسی نیز افزایش می یابد و به صورت غیر مستقیم بر باروری تاثیر می گذارد.

آیا سن پدر تاثیری بر ناباروری دارد؟

آیا سن پدر تاثیری بر ناباروری دارد؟

تاثیر سن بر کاهش قدرت باروری مردان:

میزان قدرت و توانایی آقایان با افزایش سن کاهش می یابد. بخصوص که  در رده سنی 60 به بالا باشند. که همین امر موجب کاهش عملکرد جنسی در آنها می شود و اختلالاتی را در باروری ایجاد می کند.

سلول های اسپرم یک مرد مسن نسبت به مرد جوان از ناهنجاری های ژنتیکی بیشتری برخوردارهستند.

ولی با این حال این به این معنی نیست که آقایانی که در رده سنی 60 الی 70 سالگی به سر می برند نمی توانند صاحب فرزند شوند. بلکه این کار نسبت به آقایان جوان در رده سنی 30 الی 35، کمی دشوار تر است.

بهترین سن باروری در مردان

همین طور که در بالا اشاره شد، آقایان با رده سنی 70 الی 80 سالگی هم نیز می توانند صاحب فرزند شوند. اما ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد.

با افزایش سن بالطبع، اندازه و حجم بیضه ها به مرور زمان کوچک تر می شود. همچنین توانایی حرکت اسپرم ها نیز کاهش می باید.

تحقیقات نشان داده است که، میزان اسپرم آقایانی که در بازه زمانی 30 الی 35 سالگی هستند، خیلی بیشتر است تا آقایانی که بالای سن 55 سالگی هستند. با این حال نمی توان سن دقیقی را برای پدر شدن، برای همه آقایان در نظر گرفت. ولی طبق مطالعات انجام شده بهترین سن برای پدر شدن، سن 24 سالگی می باشد.

مطالعه بیشتر  بالا بردن سیستم ایمنی در بدن افراد باردار

از چه طریقی می توان جهش های جدید کروموزومی را در خانواده ها تشخیص داد؟

با استفاده از اولتراسونوگرافی می توان تعدادی از این ناهنجاری هایی که مربوط به جهش های کروموزومی است را شناسایی کرد. ولی در حال حاضر روشی برای غربالگری این جهش های جدید وجود ندارد.

بهترین پزشک متخصص زنان و زایمان در تهران

دکتر محبوبه ماموریان اصفهانی، بهترین فرد برای تشخیص و درمان بیماری های رایج زنان و انجام مراقبت ها و تستهای بعد از دوران بارداری، درمان ناباروری و یا انجام عمل های زیبایی در بخش واژن می باشند. ایشان دارای گواهینامه از دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده. مطب ایشان واقع در میرداماد تهران است. برای دریافت مشاوره و نوبت دهی می توانید به سایت ایشان مراجعه کرده. با شماره تماس های درج شده در این سایت تماس حاصل فرموده و به صورت آنلاین یا حضوری نوبت بگیرید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

پیج اینستاگرام دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال آپارات دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال نماشا دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

———————————————————–

آیا سن پدر تاثیری بر ناباروری دارداتوزومی چیستاز چه طریقی می توان جهش های جدید کروموزومی را در خانواده ها تشخیص داداسکیزوفرنی چیستاوتیسم چیستبهترین دکتر زنان در تهرانبهترین دکتر زنان در شمال تهرانبهترین دکتر زنان در میردامادبهترین دکتر زنان و زایمان در تهرانبهترین دکتر زنان و زایمان در شمال تهرانبهترین دکتر زنان و نازایی و زیبایی در تهرانبهترین سن باروری در مردان چه زمانی استبیماری هایی که از طریق افزایش سن پدر به کودک منتقل می گردنند چیستتاثیر سن بر کاهش قدرت باروری مرداندکتر محبوبه ماموریان اصفهانی بهترین دکتر زنان در میرداماددکتر محبوبه ماموریان بهترین دکتر زنان و زایمانسندرم کلاین فلتر چیستسندرم مارفان چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button