آندومتریوز

آندومتریوز چیست؟

یکی از مهم ترین و البته مخرب ترین اختلالاتی که ممکن است در ناحیه رحم اتفاق بیفتد بیماری با نام آندومتریوز است که بخش خارجی رحم را با آسیب مواجه می‌ کند.

با بروز چنین بیماری بافتی مشابه با قسمت داخلی رحم که آندومتر نامیده میشود در خارج از رحم شروع به رشد کرده و معمولاً این عارضه با دردهای پیوسته و غیرقابل تحمل همراه است.

نکته بسیار مهمی که در مورد آندومتریوز باید بدانید این است که این بافت زمانی که در بخش خارجی رحم قرار می‌ گیرد با هر چرخه قاعدگی ضخیم شده و با آغاز پریود به صورت خونریزی‌ های شدید از بافت رحم جدا میشود.

با وجود این بیماری بانوان معمولاً در دوره های قاعدگی خونریزی های شدید را به همراه دردهای پیوسته و غیر قابل تحمل تجربه خواهند کرد.

همواره لازم است بدانید که آندومتریوز یکی از آسیب‌ هایی است که در صورت عدم رسیدگی به موقع می‌ تواند بخش های وسیع تری از رحم و سایر ارگان های همجوار نیز درگیر کند.

این بافت آنقدر رشد می کند تا عملکرد رحم را با اختلال مواجه کرده و سلامت فرد را به طور جدی به خطر می‌ اندازد.

زمانی که پزشک آندومتریوز را تشخیص می دهد خیلی سریع و به صورت فشرده روش های درمان را آغاز کرده تا از انتشار و رشد چنین بافتی جلوگیری نمایند و البته آندومتریوز خوشبختانه درمان قطعی داشته که اگر تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرید می توانید طی چند دوره درمان به طور کامل رحم را از این بافت پاکسازی نمایید.

به ندرت پیش می‌ آید که بافتی مشابه بخش داخلی رحم در سایر قسمت ها شروع به رشد و تکثیر کند و معمولا پزشکان این مسئله را کمیاب و نادر می‌ دانند.

اما امروزه بنا به دلایل مختلف بانوان زیادی با این مشکل مواجه هستند که البته وجود روش های درمانی موثر باعث شده تا آندومتریوز خطرات زیادی را به همراه نداشته باشد.

اگر به موقع روند درمان را در پیش بگیرید می توانید سلامت و عملکرد رحم را حفظ کرده و از دردها و آسیب های ناشی از آندومتریوز محفوظ می مانید.

علائم آندومتریوز

علائم آندومتریوز

علائم آندومتریوز

شناخت علائم و نشانه هر بیماری کمک می‌ کند تا با محافظت از سلامت خود خیلی دقیق‌ تر بتوانید هرگونه عارضه احتمالی را بررسی کرده و در موقعیت مناسب و زمان درست به پزشک مراجعه کنید.

مطالعه بیشتر  نارسایی زودرس تخمدان

لازم است بدانید که عارضه ای به نام آندومتریوز می تواند سلامت و کارایی رحم را با مشکل مواجه کرده و روند درمان برای بسیاری از افراد بسیار سخت و طولانی خواهد شد، اما اگر علائم این عارضه را بشناسید می توانید به محض بروز نشانه های اولیه به پزشک مراجعه کرده و بهتر و دقیق تر از سلامت خود محافظت کنید.

از علائم شایع و اصلی آندومتریوز باید به دوره‌ های قاعدگی دردناک اشاره کرد، معمولاً افراد مبتلا به آندومتریوز با آغاز پریود درد بسیار زیادی را تجربه کرده و علاوه بر خونریزی های شدید گرفتگی ها و دردهای شکمی و لگن تا چند روز بعد از قاعدگی هم ادامه پیدا می‌ کند.

البته افراد مبتلا به اندومتریوز درد زیاد حین رابطه جنسی را تجربه کرده و تا مدت زمانی بعد از اتمام رابطه این درد با افراد همراه خواهد بود، توجه داشته باشید که افراد مبتلا به اندومتریوز معمولاً علاوه بر خونریزی های شدید قاعدگی لکه بینی را در بین دوره تجربه کرده و معمولاً در این دوران هنگام دفع ادرار درد و سوزش بسیار زیادی را تجربه می‌ کنند.

یکی از مهمترین دلایل بروز ناباروری در زنان ابتلا به اندومتریوز است ممکن است برخی از افراد علائم این بیماری را در حد خفیف تجربه کنند و به وجود چنین عارضه ای حتی مشکوک هم نخواهند شد، اما زمانی به این اختلال پی می برند که اقدام به بارداری کرده و با ناباروری های طولانی مدت مواجه میشوند.

باید بدانید که افراد مبتلا به اندومتریوز علاوه بر این نشانه‌ ها ممکن است حالاتی مانند خستگی شدید، اسهال، یبوست، تهوع و یا تنگی نفس را تجربه می کنند که معمولاً این حالات در دوره قاعدگی به اوج و شدت خود خواهد رسید.

اگر متوجه میشوید که یک یا چند مورد از علائم گفته شده را دارا هستید بهتر است برای بررسی عملکرد و سلامت رحم به پزشک متخصص مراجعه کرده تا اگر آندومتریوز در حال شدت گرفتن است بتوانید اقدامات لازم را جهت بهبود و کنترل آن انجام دهید.

روش های موثر جهت پیشگیری از بروز آندومتریوز

روش های موثر جهت پیشگیری از بروز آندومتریوز

روش های موثر جهت پیشگیری از بروز آندومتریوز

امروزه تمامی افراد تمایل دارند تا سطح آگاهی خود را نسبت به بیماری‌ ها و عوارض جسمانی افزایش داده تا با روش‌ های موثر بتوانند از بروز اختلالات جسمانی جلوگیری نمایند.

تمامی بانوان تمایل دارند تا با مراقبت‌ های بیشتر سلامت و عملکرد رحم را حفظ کنند و از آسیب‌ های خطرناک مانند آندومتریوز دور بمانند.

مطالعه بیشتر  زایمان طبیعی چیست؟

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که تغذیه بانوان و مصرف انواع ویتامین در پیشگیری از بروز آسیب های خاص مانند آندومتریوز موثر است.

اگر بانوان به طور پیوسته از ویتامین دی و محصولات لبنی استفاده کنند کمتر از دیگران در معرض ابتلا به آندومتریوز قرار می‌ گیرند.

توجه داشته باشید که علاوه بر مصرف ویتامین دی سایر مکمل های حاوی کلسیم و منیزیم هم بر پیشگیری از ابتلا به آندومتریوز موثر است.

تنها راه مراقبت از سلامت رحم این است که نکات بهداشتی و مراقبت های اصولی را رعایت کرده و با داشتن رژیم غذایی غنی از بروز چنین عوارض و بیماری های جلوگیری نمایید.

پزشکان و متخصصان بر این باورند که تغییر سبک زندگی می‌ تواند عاملی موثر بر پیشگیری از چنین عوارضی باشد.

اگر افراد بتوانند به طور پیوسته از رژیم غذایی خود مراقبت کنند و مواد مضر مانند مشروبات الکلی، گلوتن، گوشت قرمز و چربی‌ های اشباع‌شده را به طور کامل حذف کنید قطعاً خطراتی مانند آندومتریوز را تجربه نخواهند کرد.

با این حال برای حفظ سلامت ناحیه رحم مصرف انواع سبزیجات و مواد گیاهی و انواع ویتامین‌ ها و مواد معدنی بسیار مفید است و بر سلامت بدن اثر مستقیم دارد.

پزشکان مراقبت از رژیم غذایی در دوره قاعدگی را بسیار مهم دانسته و معتقدند که مصرف خوراکی‌ های سالم در این دوره علاوه بر رفع کمبود بدن می‌ تواند از بروز آسیب‌ هایی مانند آندومتریوز جلوگیری نماید.

تاثیر آندومتریوز بر عملکرد رحم

تاثیر آندومتریوز بر عملکرد رحم

تاثیر آندومتریوز بر عملکرد رحم

هرگونه اختلال در ناحیه رحم می‌ تواند آسیب‌ های زیادی را به همراه داشته باشد که برخی از آنها قابل درمان و برخی دیگر به همراه بروز مشکلات بیشتر برای بانوان دردسر آفرین خواهند شد.

اما باید بدانید که آندومتریوز تاثیر مستقیم و البته مخربی بر عملکرد رحم دارد و در صورت عدم درمان به موقع ممکن است منجر به ناباروری قطعی و یا بروز سرطان تخمدان و رحم شود.

یکی از دلایلی که ناباروری برای برخی اتفاق می‌ افتاد مربوط به همین بافت های نامتعارف است که معمولاً افراد با وجود چنین اختلالی نمی توانند به سلامت دوره بارداری را آغاز و به پایان برسانند.

افراد مبتلا به اندومتریوز با وجود دردها و نماهماهنگی هایی که در بدن وجود دارد مشکلات زیادی را تجربه می‌ کنند و حتی دوره قاعدگی برای آنها بسیار سخت سپری میشود.

بروز سرطان در ناحیه رحم معمولا نشأت گرفته از همین عوارض پنهان و خاموش است که ممکن است افراد در صورت عدم رسیدگی به موقع با چه خطراتی مواجه شوند.

مطالعه بیشتر  جوانسازی

آندومتریوز بافتی مشابه با بخش داخلی رحم است اما همین بافت اضافه می تواند بسیار خطرناک باشد و عملکرد درست رحم را به طور کامل بر هم می‌ زند.

زمانی که اختلالات زیادی در سلامت رحم اتفاق بیفتد میزان هورمون ها و عملکرد سایر اندام های مرتبط نیز با مشکل مواجه شده و افراد به مرور زمان سایر بیماری ها را در بخش‌ های دیگر بدن هم تجربه می کنند.

به همین دلیل است که پزشکان هرگونه بیماری های رحمی به ویژه آندومتریوز را بسیار مهم دانسته و معتقدند که اگر رشد و تکثیر این بافت های غیرطبیعی متوقف نشود به طور کلی عملکرد رحم متوقف شده و نمی‌ توان از این عضو حیاتی استفاده درستی داشت.

معمولاً بانوان به واسط اندومتریوز ناباروری را تجربه کرده و ناخواسته وارد پروسه های درمانی بسیار سخت میشوند، پس بهتر است که عارضه ای به نام آندومتریوز را بسیار جدی دانسته و در صورت مشاهده علائم اولیه به پزشک مراجعه کنید.

اگر متخصصان پیش از انتشار این بافت غیر طبیعی از شدت گرفتن آن جلوگیری کنند می توانند سلامت و کارایی رحم را حفظ نماید.

باروری با آندومتریوز

بخش مهمی از زندگی هر فرد آغاز دوران بارداری و فرزندآوری است، اما گاهاً برخی از بانوان به دلیل ابتلا به بیماری‌ های خاص و مربوط به رحم مانند آندومتریوز نمی‌ توانند بارداری را به صورت طبیعی تجربه کنند.

اما مسئله بسیار مهم این است که اغلب پزشکان در صورت مواجهه با آندومتریوز به افراد پیشنهاد می‌ کنند که برای انجام بارداری از فرایندهای تخصصی و آزمایشگاهی مانند آی وی اف استفاده کنند.

اما باید بدانید که آندومتریوز حتی در دوران بارداری خطرات و عواقب زیادی به همراه دارد و معمولاً در اکثر موارد منجر به سقط جنین شده و مادر باید در دوران بارداری تحت مراقبت‌ های شدید و استراحت مطلق قرار بگیرد.

با وجود بیماری آندومتریوز شانس تولد نوزادان نارس قبل از هفته ۳۷ بارداری افزایش پیدا می‌ کند و قطعا مادر آرامش خیال کافی نداشته و این دوره تنش و استرس زیادی را برای آنها به همراه دارد.

در هر صورت حتی اگر با روش آی وی اف پزشک موفق شود که رویانی سالم را به رحم مادر انتقال دهد باز هم آندومتریوز مسئله ای نگران کننده و خطرناک است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

البته توصیه میشود که پیش از بارداری تمامی روش های درمانی را برای بهبود آندومتریوز انجام دهید تا خطرات و عوارض بیشتر سلامت مادر و جنین را تهدید نکند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button