چرخه بلوغ اسپرم

چرخه بلوغ اسپرم

چرخه بلوغ اسپرم

چرخه بلوغ اسپرم

در این مقاله قصد داریم در رابطه با چرخه بلوغ اسپرم صحبت کنیم. بیان کنیم که چرخه بلوغ اسپرم شامل چه مراحلی است؟ آیا ممکن است باعث خلل شود؟ آسیب هایی که ممکن است روند چرخه طبیعی اسپرم را از بین ببرند شامل چه مواردی هستند؟ در واقع این موارد ممکن است سوال بیشتر افراد به خصوص آقایان باشد. ما در این مقاله قصد داریم در این باره توضیحات کاملی را برای شما عزیران داشته باشیم.

همچنین شما میتوانید برای مشاهده فیلم کامل دکتر محبوبه ماموریان اصفهانی که توضیحات کامل و جامعی در رابطه با چرخه بلوغ اسپرم است.

از طریق لینک مشخص شده در این قسمت در صفحه مجازی اینستاگرام مشاهده فرمایید.

چرخه بلوغ اسپرم چیست ؟

دانش چرخه بلوغ اسپرم و اطلاع درباره این مسئله میتواند در موارد زیر به افراد آگاهی برساند:

به افراد کمک کند که در مورد ناباروری آقایان اطلاعات زیادی کسب شود. در صورتی که آقایان به متخصصین نازایی مراجعه کنند پزشک بتواند بهترین روش درمانی را انتخاب کند.

همچنین با کمک این روش میتوانند زمان بندی لقاح را تنظیم کنند. تعیین دقیق زمان لقاح و زمانبندی لقاح میتواند در تعیین جنسیت جنین کمک زیادی به پزشکان کند.

چرخه تولید اسپرم چند روز است؟

اسپرم از زمانی که شروع میکند به تولید و تا زمانی که به انتهای دومی و یا به انتهای بیضه می رسد حدود 72 روز زمان خواهد برد. به معنای دیگر چرخه تولید اسپرم حدود 72 روز به طول می انجامد. بعد از مرحله تولید، اسپرم در قسمت انتهای بیضه ذخیره خواهد شد. ذخیره اسپرم میتواند مدت طولانی در بیضه های آقایان باقی بماند. ذخیره شدن اسپرم فعال به پزشکان این امکان را خواهد داد که فرد دارای انزال های مکرر باشد در نتیجه انزال های مکرر باعث باروری زوجین خواهد شد.

مطالعه بیشتر  مراقبت های بعد از زایمان سزارین

حفظ عملکرد اسپرم ها چگونه است؟

  1. برای حفظ عملکرد اسپرم ها لازم است که مقداری تستسترون در گردش خون وجود داشته باشد.
  2. حفظ دمای طبیعی بیضه یک امر ضروری است.
  3. زمانی که یک فرد دچار تب میشود. یا یک بیماری مانند واریکوسل در فرد ایجاد می شود. محل قرارگیری اسپرم ها یعنی بیضه گرم خواهد شد. و این گرم شدن باعث کاهش تعداد و حرکت اسپرم ها می شود. در نتیجه باید منطقه بیضه خنک باشد. و به صورت طبیعی هم دمای بیضه نسبت به دیگرنواحی بدن سردتر است.
چرخه بلوغ اسپرم

چرخه بلوغ اسپرم

مایع منی چیست؟

بعد از انزال مایع منی حالت ژله ایی پیدا خواهد کرد. حدود 20 تا 30 دقیقه بعد از انزال به دلیل آنزیم هایی که در مایع منی وجود دارد از حالت ژله ایی تبدیل به مایع خواهد شد. Ph مایع منی قلیایی است و در مقابل Ph واژن حالت اسیدی دارد قلیایی بودن مایع منی باعث می شود که اسپرم در مقابل اسیدی بودن واژن حفاظت شوند و از بین نروند. محافظت قلیایی بودن مایع منی بیشتر از یک الی دو ساعت زمان نخواهد برد.دوساعت بعد از انزال اسپرم هایی که در واژن باقی مانده اند تحرک خود را از دست داده و اسید باعث از بین بردن اسپرم ها خواهد شد.

به طور معمول نود ثانیه بعد از انزال اگر سرویکس و اسپرم هم سالم باشند اسپرم وارد مخاط دهانه رحم خواهد شد. موکوس مخاط دهانه رحم کمی حالت قلیایی دارد واین حالت قلیایی بودن کمک خواهد کرد تا اسپرم ها بتوانند وارد موکوس شوند.

مطالعه بیشتر  آندومتریوز

آیا ارضا شدن خانم برای باروری ضروری است؟

ارضای بانوان به دلیل اینکه حرکات انقباضی شکل را در سرویکس ایجاد میکند می تواند به ورود اسپرم ها به موکوس دهانه رحم کمک کند. ذکر این نکته ضروری است که ارگاسم و ارضا شدن خانم برای باروری ضروری نخواهد بود.

در مرحله بعدی اسپرم در موکوس شناور خواهد شد و به صورت فعال به سمت رحم حرکت خواهد کرد. یکی از دلایل ناباروری کند شدن حرکت اسپرم است. در واقع کند شدن حرکت اسپرم به معنی این است که اگر نتواند به درستی حرکت کند در نتیجه نمی تواند در موکوس سرویکس به سمت بالا یعنی رحم وارد شود. وارد نشدن اسپرم به دهانه رحم به این معنی است که  خودش را نمیتواند به تخمک برساند.

موکوس سرویکس عملا به صورت یک نوع صافی عمل خواهد کرد. موکوس سرویکس اسپرم های غیر طبیعی با توان کم را به سمت تخمک هدایت نمی کند. موکوس باعث می شود که اسپرم های سالم با توان بالا به سمت تخمدان یا تخمک حرکت کنند. اسپرم ها ممکن است که حدود پنج دقیقه بعد از ورود به دستگاه تناسلی بانوان به لوله های فالوپ برسند.

لوله فالوپ چیست؟

لوله فالوپ محلی است که در آن لقاح اتفاق خواهد افتاد. اسپرم یک آقا میتواند بین 48 تا 72 ساعت نهایتا 80 ساعت در لوله فالوپ زنده بماند. این امر  کمک خواهد کرد که در واقع اگر تخمک دیرتر آزاد شد یا زمان انجام سکس تا زمانی که تخمک میخواهد آزاد شود مدت زیادی به طول بیانجامد اسپرم ها در آن محل زنده بمانند و لقاح انجام شود. این شرایط در صورتی رخ خواهد داد که دستگاه تناسلی خانم سالم و به دور از عفونت ها باشد.

مطالعه بیشتر  زگیل تناسلی چیست و چگونه شکل می گیرد؟

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

پیج اینستاگرام دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال آپارات دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال نماشا دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

———————————————————–

هانی

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button