مراقبت های دوران یائسگی

مراقبت های دوران یائسگی

مراقبت های دوران یائسگی

مراقبت های دوران یائسگی

مراقبت های دوران یائسگی در خانم ها شامل چه مواردی است؟ یکی از دوره‌های طبیعی زندگی اغلب زنان دوران یائسگی است که در آن، عادت ماهیانه(قاعدگی)  برای همیشه متوقف می‌گردد و تخمدانها به میزان کمتری هورمونهای زنانه، به خصوص استروژن را ترشح کرده با توجه به عدم تخمک گذاری، آنان دیگر قادر به بچه دار شدن نخواهند بود.

یائسگی معمولاً در حدود سن ۴۵ تا ۵۵ سالگی  با بروز علائم آغاز می‌شود به نحوی که درابتدا عادت ماهیانه نامرتب شده و سپس به‌طور کامل قطع می‌شود.

زنانی که به مدت یک سال عادت ماهیانه نداشته باشند یائسه محسوب می‌شوند.

با توجه به تغییرات هورمونی بانوان در این دوران، چکاپ و مراقبتهای دوره ای از جمله انجام آزمایش‌های دوره‌ای شامل سونوگرافی، ماموگرافی و … ،  اصلاح شیوه زندگی،  ورزش، کنترل وزن، شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و پیشگیری از انزوا، رعایت توصیه‌های تغذیه‌ای و داشتن رژیم غذایی مناسب تحت نظر پزشک متخصص توصیه می گردد تا از بروز بیماریهایی چون تغییرات تناسلی ادراری، اختلال در خلق‌وخو، بیماری‌های قلبی عروقی، سکته، پوکی استخوان، سرطان و …  پیشگیری نمود .

یکی از توصیه ها در دوران یائسگی و قبل از شروع آن انجام تست ها و آزمایشات است.

اطلاعاتی در مورد دوران یائسگی

یکی از مراحل زندگی بانوان، دوران یائسگی می باشد.

زمانی که بانوان به سن بلوغ می رسند عادت ماهانه را به طور مرتب و هرماه تجربه خواهند کرد، اما با عبور از سنین میانسالی فرایند عادت ماهانه به طور کامل قطع شده و فرد وارد دوران یائسگی میشود.

با شروع یائسگی افراد ممکن است در شرایط جسمانی و فیزیکی خود تغییرات بزرگی را به صورت محسوس مشاهده نمایند.

یائسگی نشان دهنده اتمام فرآیند تخمک گذاری خواهد بود.

زمانی که بانوان قاعدگی هر ماه را تجربه می‌ کنند نشان ‌دهنده این است که عمل تخمک گذاری انجام شده و فرد در آن دوران می ‌تواند برای بچه دار شدن اقدام نماید، اما زمانی که شخص وارد مراحل یائسگی میشود تخمک‌ ها دیگر قابلیت اولیه را نداشته و فرد هرگز بارداری را تجربه نخواهد کرد.

مطالعه بیشتر  کربوکسی تراپی در بانوان چیست؟

در ابتدایی ترین مرحله پس از وقوع یائسگی فرد ممکن است عادت ماهانه را به صورت نامرتب تجربه کنند.

درزمان وقوع یائسگی میزان ترشح هورمون ها تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌ کند و هورمون استروژن دیگر ترشح نخواهد شد و یا ترشح آن به مقدار بسیار کمی می باشد.

علائم شایع وقوع یائسگی

متخصصان بر این باورند که با عبور از سنین میانسالی همه بانوان روند یائسگی را تجربه خواهند کرد.

به طور متفق‌القول بسیاری از بانوان اعلام می‌ کنند که گر گرفتی برای همه آنها اتفاق افتاده و در طول روز ممکن است چندین بار آن را تجربه کنند.

همچنین باید بدانید که تعریق زیاد، تپش قلب، بی‌خوابی، استرس از علائم شایع یائسگی خواهد بود.

از دیگر علایم شایع یائسگی می ‌توان به کاهش میزان هورمون استروژن اشاره کرد که مانع بزرگی برای جذب کلسیم است.

جذب بسیار کم کلسیم باعث میشود تا در نهایت بانوان پوکی استخوان را تجربه کنند.

مراقبت های ضروری و دوران یائسگی

بسیاری از متخصصان به بانوان توصیه می ‌کنند تا به محض مشاهده علائم یائسگی به پزشک مربوطه مراجعه کرده و مراقبت‌ های لازم را به صورت دقیق انجام دهند.

اگر افراد بتوانند در دوران یائسگی شرایط روحی خود را در حالت متعادل نگهداری کنند، این روند را با سلامت کامل پشت سر خواهند گذاشت و باید غذاهای سالم را به طور مرتب در رژیم غذایی خود بگنجانید و ورزش‌ هایی مانند پیاده ‌روی، شنا و یوگا را انجام دهند.

کاهش میزان هورمون استروژن می تواند در طولانی مدت باعث بروز پوکی استخوان شود، در چنین شرایطی متخصصان به بانوان توصیه می ‌کنند تا مکمل های حیاتی و ضروری مانند کلسیم را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

توصیه های پزشک در دوران یائسگی

 • توصیه می‌‌شود تست پاپ اسمیر از 21 سالگی سه سال یکبار در نوع معمول و 5 سال یکبار در نوع غوطه‌ور در مایع انجام شود. انجام این تست باید تا سن 65-70 سالگی انجام گیرد.
 • در تمام خونریزی‌های غیر طبیعی در دوران یائسگی باید سونوگرافی واژینال جهت بررسی ضخامت رحم و اندازه تخمدان‌ها، انجام شود. اولین علامت سرطان رحمی در خانم‌های یائسه خونریزی‌های واژینال می‌‌باشد و از این نظر با این علامت خانم‌های یائسه باید مورد بررسی دقیق‌تر واقع شوند.
 • تمام خانم‌های یائسه باید هر 6 ماه یکبار تحت معاینات لگنی واقع شوند به این علت که سرطان تخمدان ، عمدتاً در سنین بالای 50 سال شایع‌تر است. علائم سرطان تخمدان متاسفانه دیررس است و گاهی در موارد پیشرفته با بزرگی شکم و آسیت (آب داخل شکم) و علائم گوارشی تظاهر می‌‌نماید. در معـاینـات لـگنی بزرگی تخمدان اولین و شاه کلید تشخیص می‌‌باشد به این جهت تمام خانم‌های یائسه باید هر 6 ماه یکبار تحت معاینات لگنی واقع شوند.
 • شایعترین سرطان وابسته به جنس در زنان سرطان پستان است که از سن 50 سال به بالا افزایش می‌‌یابد. خانم‌‌ها بطور کلی از سن 30 سالگی خصوصاً بعد از 50 سالگی هر ماه باید سینه‌‌ها را خودشان مورد معاینه قرار دهند و جهت معاینات پزشکی شش ماه یکبار از پزشکان بخواهند که سینه هم مورد معاینه واقع شود.
 • ماموگرافی از سن 40 تـا 50 سالگی دو سال یکبار و از 50 سال به بعد سالی یکبار انجام شود. قدرت تشخیص ماموگرافی و حساسیت آن بالای 90درصد است. در خانم‌‌هایی که سابقه خانوادگی سرطان سینه، تخمدان و رحم روده در دو فامیل درجه یک دارند، صلاح است که ماموگرافی اولیه در سنین زودتر یعنی 30 تا 35 سالگی شروع شود.
مراقبت های دوران یائسگی

مراقبت های دوران یائسگی

تست پاپ اسمیر چیست؟

به تست دهانه رحم گفته میشود که با هدف تشخیص موارد زیر مورد استفاده قرار میگیرد:

 1. سرطان دهانه رحم
 2. بررسی عفونت
 3. التهاب واژن
مطالعه بیشتر  جوانسازی

چه نکاتی باید قبل از انجام تست پاپ اسمیر رعایت گردد؟

 • حدود ۴۸ ساعت قبل از انجام تست پاپ اسمیر نباید رابطه جنسی  داشته باشید.
 • دوش گرفتن حدود ۴۸ ساعت قبل از انجام تست ممنوع است.
 • استفاده کردن از تامپون قبل از تست ممنوع می باشد.
 • نباید از روان کننده ها و یا داروهای خاص استفاده گردد.
 • استفاده از پودر و یا اسپره ها ممنوع می باشد.
 • لازم به ذکر است که هنگام پریود این آزمایش انجام نمی شود.

مراحل انجام تست پاپ اسمیر چگونه است؟

هنگام انجام تست پاپ اسمیر بیمار بر روی صندلی های خاصی که وجود دارد دراز می‌کشد.

سپس پزشکی با استفاده از یک اسپکولوم فلزی و یا پلاستیکی مخاط دهانه رحم را برمیدارد.

و سپس این مایع برای انجام آزمایش و بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شود. لازم به ذکر است که انجام این آزمایش هیچگونه دردی ندارد شاید کمی احساس سوزش داشته باشید.

نتیجه تست پاپ اسمیر

بر حسب مطالعاتی که در سال ۲۰۱۸ انجام شده است.

تست پاپ اسمیر می‌تواند تا ۹۹ درصد  وجود سرطان دهانه رحم خبر دهد. در واقع یک تست مطمئن برای تشخیص سلامت رحم می باشد.

که اگر نتیجه نامطلوبی به دست بیاید این بدان معنا است که باید آزمایش دوباره انجام شود. چون ممکن است بنا به دلایلی و یا مواردی خاصی نتیجه کاملاً دقیق مشخص نشده باشد.

به همین دلیل این مورد نگران کننده نبوده و برای اطمینان بیشتر باید دوباره آزمایش انجام گردد.

اگر نتیجه آزمایش غیر عادی باشد این مورد هم به معنای وجود سرطان نیست. ولی ممکن است نشان‌دهنده تغییرات کمی در سلولهای دهانه رحم وجود داشته باشد که به گونه ای قابل درمان است.

مطالعه بیشتر  کاربرد های پی آر پی چیست؟

و اگر نتیجه آزمایش از وجود سرطان در دهانه رحم خبر دهد در این حالت باید مراحل درمانی شروع شود.

عوارض شایع یائسگی

بسیاری از بانوان پس از یائسگی علایم یکسانی را تجربه می ‌کنند. متخصصان گر گرفتگی را در عوارض شایع یائسگی گنجانده و به افراد توصیه می‌ کنند که برای پیشگیری از آنها مراقبت های لازم را انجام دهند.

بیماری‌ های قلبی عروقی، آب مروارید برای چشم، پوکی استخوان و بی اختیاری ادرار از علائم و عوارض شایع یائسگی می باشد.

البته آتروفی واژن، درد حین رابطه، و کاهش شدید متابولیسم و سوخت و ساز بدن بانوان همگی از عوارض یائسگی بوده که اگر بتوانند با استفاده از مکمل ها و انجام فعالیت‌ های ورزشی مناسب آنها را کنترل کنند می ‌توانند سلامت خود را حفظ نمایند.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

پیج اینستاگرام دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال آپارات دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال نماشا دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

———————————————————–

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button