مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری : خانم های باردار یا خانم هایی که قصد بارداری را دارند، حتما به این نکته توجه داشته باشند که با ورود به این دوران از زنـدگی باید یک لیست از مراقبت های دوران بارداری، زیر نظر پزشک و متخصص زنان و زایمان برای خود تهیه کنند. مراقبت های دوران بارداری برای هر خانم بسته به شرایط  بارداری و بیماری های زمینه ای که ممکن است قبل از بارداری داشته، یا در دوران بارداری برایشان به وجود آمده است متفاوت باشد.

از جمله این مراقبت ها به صورت کلی شامل موارد زیر است:

 • توجه به نوع تغذیه در دوران بارداری
 • انجام ورزش های سبک در دوران بارداری
 • انجام آزمایش های لازم همانند سونوگرافی وغربالگری
 • معاینات ماه به ماه یا دوره ایی مادر توسط متخصص زنان و زایمان

این خدماتی است که در دوران بارداری مادران باردار باید به آن توجه کرده و آن ها را رعایت کنند. خدمات نام برده شده توسط متخصصین زنان و زایمان انجام خواهد شد. خانم دکتر محبوبه ماموریان اصفهانی از جمله متخصصین زنان و زایمان می باشند که در شمال تهران در منطقه میرداماد به مادران باردار این خدمات را ارئه خواهند داد.

همه چیز در مورد روند بارداری

بارداری یکی از مهمترین مراحل زندگی بانوان به شمار می‌ آید که اگر با سبک زندگی سالم و مراقبت های کافی همراه شود، سلامت مادر و نوزاد حفظ شده و نهایتاً جنین می‌ تواند پس از اتمام رشد خود با سلامت کامل از رحم خارج شود.

 زمانی که شخصی برای بارداری به مراکز درمانی مراجعه می‌ کند متخصصان ابتدا آزمایشات مختلف و انواع تست های ضروری را انجام خواهند داد تا از سلامت رحم و سلامت جسمانی مادران اطمینان حاصل نمایند.

در چنین شرایطی هرگونه عفونت به طور کامل درمان شده و متخصصان دارو های تقویتی را برای مادر تجویز می‌ کنند.

 اما باید بدانید که به محض تشکیل نطفه در رحم مادر بانوان موظفند فرآیند های هفتگی و ماهانه را به طور کامل انجام داده تا از سلامت و رشد طبیعی جنین اطلاع پیدا کنند.

مراقبت های بسیار زیادی وجود دارد که افراد باید در طی ۹ ماه بارداری انجام دهند  که در ادامه مطلب مهمترین و کاربردی ترین آنها را برایتان بازگو خواهیم کرد.

مراقبت های ضروری در روند بارداری

متخصصان در سه ماهه اول بارداری به افراد توصیه می‌ کنند که هرگز فعالیت‌ های سنگین را انجام ندهند، زیرا می‌ تواند خطرات زیادی برای مادر داشته و جابجایی جفت را به همراه داشته باشد‌.

در مرحله اول متخصصان زنان توصیه می‌ کنند که مادر می تواند حداکثر باید بین ۱۱ تا ۱۳ کیلوگرم اضافه وزن داشته باشد، اگر اضافه وزن در حد بسیار زیادی افزایش یابد، مادر باید رژیم غذایی خود را کنترل کرده و مواد خوراکی را تحت نظر متخصصان مصرف نمایید.

 انجام چکاپ های ماهانه و هفتگی، سونوگرافی ها و غربالگری ها باعث میشود که مادر و پزشک از سلامت جنین مطمئن شوند.

البته باید بدانید که بسیاری از آزمایش ها برای بررسی وضعیت مادر می باشد.

متخصصان به بانوان باردار توصیه می‌ کنند که در فواصل زمانی مشخص شده حتماً قند خون و فشار خون خود را کنترل کرده و البته باید از سلامت و ترشح درست هورمون های ضروری مانند تیروئید مطمئن شوند.

خوراکی های مناسب برای دوران بارداری

مراقبت بارداری

مراقبت بارداری

متخصصان به مادران باردار توصیه می کنند که حتماً مراقبت‌ های توصیه شده توسط پزشک را به صورت جزئی و دقیق انجام دهند.

مطالعه بیشتر  عفونت های زنان

اگر مادران بتوانند رژیم غذایی خود را کنترل کنند و مواد غذایی ارزشمند را مصرف کنند، قطعا سلامت خود و جنین را حفظ خواهند کرد.

 باید بدانید که هرگونه گوشت قرمز، ماهی و تخم مرغ باید به صورت کامل پخته شوند. البته بهتر است که در دوران بارداری ماهی هایی که حاوی جیوه هستند را به طور کامل مصرف نکنید.

انواع میوه‌ ها و سبزیجات می‌ توانند به سلامت شما کمک شایانی کرده از افزایش وزن و یا بروز یبوست جلوگیری خواهند کرد.

 لبنیات به دلیل داشتن کلسیم می‌ توانند نیاز بدن شما را به خوبی تامین کنند اما حتماً از لبنیات پاستوریزه استفاده کنید.

بهتر است که مصرف شکر را به حداقل برسانید و تا پایان ۹ ماه بارداری از کافئین استفاده نکنید.

گاها ممکن است با توجه به وضعیت جسمانی مادر متخصصان انواع مکمل ها و ویتامین ها را برای آنها تجویز نمایند، که بهتر است در فواصل زمانی مشخص شده و در مقادیر معین آنها را مصرف کنید.

رژیم غذایی در دوران بارداری

یکی از مراقبت های دوران بارداری توجه به تغذیه مادران باردار است. تغذیه در دوران بارداری در واقع شامل سه بخش است که موارد زیر را در بر میگیرد:

 • تغذیه در سه ماهه اول بارداری
 • تغذیه در سه ماهه دوم بارداری
 • تغذیه در سه ماهه سوم بارداری

اما در این میان مهمترین دوره ای که تغذیه در آن نقش زیادی را ایفا خواهد کرد رژیم غذایی در سه ماهه اول بارداری است.

تاثیر تغذیه در دوران بارداری بر روی جنین

همانطور که در قسمت های بالا بیان کردیم تغذیه درسه ماهه اول بارداری بسیار موثر واقع خواهد شد. زمانی که جنین خانم های باردار جنسیت دختر داشته باشد تغذیه مادر در این سه ماه به شدت بر روی باروری جنین دختر در آینده تاثیر خواهد گذاشت. مورد بیان شده یکی از دلایلی است که باعث اهمیت بسیار زیاد تغذیه در دوران بارداری شده است.

مصرف دخانیات توسط پدر و مصرف مواد غذایی نامناسب در زوجین میتواند باعث کاهش کیفیت جنین شود. اگر والدین دارای  غربالگری نرمال باشند ولی جنین با مشکلاتی همانند مشکلات هورمونی و اختلالات آناتومی روبه رو شود این مورد هم در کیفیت جنین اثر میگذارد.

تغذیه در دوران بارداری

معمولا در سه ماهه اول خانم ها دچار یک پروسه به نام ویار خواهند شد. خانم ها نمیتوانند درست تغذیه بکنند و دارای حالت تهوع و بی اشتهایی خواهندشد. انواع بوهای گوناگون از مواد مختلف ممکن است باعث این شود که خانم های باردار دچار حالت تهوع شوند. پزشکان معتقد هستند کسانی موارد بیان شده در قسمت پایین را دارا هستند در دوران بارداری اگر تغذیه مناسبی هم در دوران بارداری نداشته باشند مشکلی ایجاد نخواهد شد. این موارد شامل:

 • قبل از بارداری مراقبت کافی از خود داشته باشند
 • دارای تغذیه خوبی باشند
 • پروسه آزمایش های خود را به خوبی پشت سر بگذارند
 • دچار کمبود آهن و کمبود ویتامین نباشند
 • دارای سیستم ایمنی مناسبی باشند

مسائلی که باید خانم های بارداری در تغذیه خود به آن دقت فرمایند. شامل موارد زیر است:

 • از خوردن مواد غذایی که حاوی مواد نگهدارنده هستند: مانند شیر های مدت دار اجتناب کنند.
 • از خوردن مواد غذایی کنسرو شده بپرهیزند.
 • از مصرف مواد غذایی مانند خیارشور که دارای اسید و مواد نگهدارنده هستند اجتناب کنند.
 • باید از میوه و سبزیجات فراوان استفاده کنند البته موادی که ارگانیک هستند. یعنی از کودهای شیمیایی و سموم افت کش زیادی در آن ها استفاده نشده باشد.
 • برخی ازخانم ها عادت دارند از یخ و خاک استفاده کنند. که این موارد نشانه های کمبود آهن یا موارد دیگر است که باید در دوران سه ماهه قبل از بارداری بررسی شود.
مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری

انجام حرکات ورزشی در دوران بارداری

یکی دیگر از مواردی که میتواند تاثیر مثبتی در دوران بارداری خانم ها داشته باشد، انجام حرکات ورزشی و یوگا در بارداری است.

مطالعه بیشتر  انواع سونوگرافی برای زنان

تاثیرات یوگا در بارداری چیست؟

یوگا فعالیت‌هایی بسیار آسان و مهم در بارداری می باشد که می‌تواند باعث شود تا مادران احساس آرامش کنند. در واقع باعث میگردد تا شرایط جسمی و روحی بانوان باردار بسیار بهترشود. از نخستین تاثیر یوگا در بانوان باردار، بحث ایجاد آرامش در فرد است. و باعث میگردد تا تمام استرس ها و نگرانی های بانوان کاهش پیدا کند. و با توجه به اینکه استرس تأثیر منفی جدی در روی جنین دارد. به همین دلیل می‌توان نتیجه گرفت یکی از موارد بسیار مهم است در بحث سلامت جنین، آرامش مادر می باشد.

از اثرهای بسیار مهم دیگر یوگا افزایش گردش خون می باشد و باعث می گردد تا یک شرایط بسیار مناسب برای زایمان ایجاد شود. یکی از مهمترین مواردی که وجود دارد با توجه به اینکه اکثر بانوان هنگام زایمان احساس ترس دارند. به همین دلیل انجام منظم یوگا در طول بارداری باعث میگردد تا فرد به گونه‌ای بتواند بر استرس خود غلبه کند. که در این حالت نیز درد تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. و به گونه‌ای فرد می‌تواند استرس را کنترل نماید و زایمان را بدون نگرانی طی کند.

انجام یوگا در سه ماهه اول بارداری

انجام ورزش یوگا در سه ماهه اول بارداری باعث چی میشود؟ 

بیشترین تاثیر یوگا در بدن در سه ماهه اول بارداری می باشد. با توجه به اینکه اکثر بانوان در رابطه با نوع انجام این اقدامات و نوع حرکات یوگا اطلاعات زیادی  ندارد. به همین دلیل باید از همان دوران اول به پزشکان و یا مربیان خاصی که حرکات یوگا را آموزش میدهند و به گونه‌ای راهنمایی های لازم را ارائه می‌دهند مراجعه نمایند.

در واقع می‌توان گفت که انجام یوگا در سه ماهه اول باعث می گردد تا احتمال سقط جنین به حداقل برسد. چون در سه ماهه اول هورمون‌هایی در لایه های رحمی به وجود می‌آید و عضلات کشیده و شل می شود.  و به گونه‌ای رحم باز می شود تا برای رشد جنین شرایط مناسب به وجود آید. به همین دلیل انجام حرکات مناسب یوگا در این دوران باعث می گردد تا یک لانه گزینی مناسب برای جنین و جفت به وجود بیاید.

نکات مهم هنگام انجام یوگا

چه نکاتی رو در هنگام ورزش یوگا باید رعایت کنیم؟

بیشتر حرکات و تمرین ها در دوران اولیه شامل حرکات تقویت کننده می باشد. بانوان باردار باید هنگام انجام تمرینات تعادلی نزدیک دیوار باشند. تا در صورت بروز هرگونه تهوع و سرگیجه سریع به دیوار تکیه نمایند تا مشکلی به وجود نیاید. لازم به ذکر است که انجام تمرینات یوگا باعث می شود گردش خون افزایش پیدا کند.  و از گرفتگی عضلات جلوگیری شود، همچنین یوگا باعث تقویت لگن نیز می گردد.

 1. انجام تمرینات چرخشی  برای بانوان باردار مناسب نیست چون باعث می گردد در ناحیه شکم فشار ایجاد شود.
 2. حرکاتی که با استفاده از صندلی انجام می‌گیرد برای بانوان باردار بسیار راحت می باشد.
 3. با توجه به اینکه در دوران بارداری رحم بسیار ظریف و ضعیف می شود. به همین دلیل نباید حرکات سنگین را انجام داد.
 4. انجام حرکاتی که به ستون فقرات فشار وارد می‌کند برای بانوان باردار ضرر دارد و باید به این مورد دقت شود.

در حالت کلی می‌توان گفت که بانوان باردار تمام حرکات را نمی‌توانند انجام دهند.  چون برخی از حرکات برحسب شرایط جسمی بانوان باردار مناسب نیست. در واقع تمام حرکاتی که مناسب فرد باردار هستند. و به گونه می‌توانند باعث آمادگی جسمی فرد برای زایمان شوند. بر حسب توصیه‌ها و نظر پزشک انجام می گردد. به همین دلیل نباید بانوان باردار به صورت خودسرانه در منزل انجام فعالیت‌های یوگا را شروع کنند.  با توجه به اینکه بانوان اطلاعات تخصصی در این مورد ندارند. به همین دلیل همیشه یک پزشک متخصص و حرفه ای و یا مربی حرفه ای نیاز است.

انجام یوگا در سه ماهه دوم بارداری

برنامه ورزش یوگا در سه ماهه دوم بارداری باعث سبک و راحت تر شدن برن مادر و تقویت بدن مادر میشود.

مطالعه بیشتر  تنگ کردن واژن با پرینورافی

انجام دادن حرکات مناسب یوگا در سه ماهه دوم باعث میگردد. تا به گونه ای بدن مادر سبک تر و راحت تر شود و ناراحتی ها به حداقل برسد. موارد مهمی که باید دقت شود این است که در این مرحلهبه شرح زیر است:

 • نباید فشار زیادی را به بدن خود وارد کنید. در واقع انجام برخی از حرکات بسیار راحت و ساده که باعث می گردد تا بدنتان احساس آرامش کند توصیه می گردد.
 • اگر به هر دلیلی انجام برخی از فعالیت ها باعث ایجاد خستگی و یا  اذیت و یا به گونه ای باعث ایجاد درد می شود. در این حالت نباید این حرکات را ادامه دهید و باید در سریع ترین زمان به مربی و یا پزشک خود اطلاع دهید.
 • استفاده کردن از بالش های مخصوص هنگام انجام حرکت ها می تواند. به بانوان باردار کمک نمای همچنین باید در بحث تقویت عضلات بانوان دقت شود. تا وضعیت جسمی فرد به گونه‌ای به حالت تعادل برسد این مورد باعث میگردد تا زایمان برای فرد خیلی راحت تر شود.
 • انجام تمرین های خاص لگن در این دوران بسیار مهم است.
 • توجه به اینکه انجام برخی از حرکات ها باعث افزایش گردش خون در پا می شود نیز بسیار حائز اهمیت است.
 • به هیچ عنوان نباید حرکاتی که باعث خم شدن و خمیده شدن ستون فقرات می شود انجام گردد.
 • در حالت کلی از انجام حرکت های کمر یا پیچ و تاب باید پرهیز شود.

انجام یوگا در سه ماه سوم بارداری

برنامه ورزش یوگا در سه ماهه سوم بارداری برای تقویت عضلات پا و لگن، تقویت سینه و ستون فقرات و تقویت پا ها میشود.

چند حرکت مهم که در دوران سه ماهه سوم بارداری باید انجام گردد در ادامه بیان شده است:

 • تمرین صندلی یکی از تمرین های مهم می باشد که می تواند باعث تقویت عضلات پا و لگن شود.
 • تمرین جنگجو که باعث تقویت قفسه سینه و ستون فقرات و همچنین پاها میشود.
 • حرکت جنگجو ۲ که باعث تقویت ستون فقرات و پاها می گردد.

تمرین مثلث

تمرین مثلث چیست؟ و باعث چه میشود؟ تمرین مثلثی چرا باعث میشود مواد مغذی به جنین بیشتر برسد؟

انجام منظم این تمرین پاها را تقویت کرده و باعث افزایش گردش خون می شود. که موجب این میگردد تا مواد مغذی به صورت کامل به جنین برسد.

حرکت گسترش زاویه جانبی

حرکت گسترش زاویه جانبی چرا تورم دوران بارداری رو کاهش میدهد؟

این مورد یکی از مهم ترین حرکات برای بانوان می باشد و باعث تقویت پا می‌شود. و به گونه ای که تورم دوران بارداری را به حداقل می‌رساند. همچنین باعث تقویت باسن و سینه ها شده و باعث میگردد تا ماهیچه های شکم نیز تقویت گردد.

 

 

 

مراقبت های بعد از بارداری

مراقبت های بعد از بارداری چیست؟ بارداری چه زمانی اتفاق می افتد؟ چه زمانی بانوان باید به یک پزشک متخصص مراجعه کند؟ اهمیت مراقبت بعد از زایمان به چه شکل است؟ اقدامات لازم جهت مراقبت پس از زایمان چیست؟ علائم خطر پس از زایمان به چه صورت است؟ جوابی تمامی سوال ها در مقاله مراقبت های بعد بارداری

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

پیج اینستاگرام دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال آپارات دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال نماشا دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

———————————————————–

دوران بارداری – دوران بار داری – مراقبت های دوران بارداری – مراقبت های بارداری – مراقبت های دوران بارداری 

مراقبتهای بارداری – مراقبتهای دوران بارداری – کار های ممنوعه در دوران بارداری – حاملگی مجدد در دوران بارداری

تغذیه دوران بارداری – تغذیه دوره بارداری ماه به ماه – دوران بارداری چند هفته است – رژیم دوران بارداری برای زیبایی کودک

تغذیه دوران بارداری هفته به هفته – تغذیه دوران بارداری سه ماه اول – تغذیه دوران بارداری در اسلام – تغذیه دوران بارداری pdf

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button