دلیل ایجاد تنبلی تخمدان چیست؟

دلیل ایجاد تنبلی تخمدان چیست؟

دلیل ایجاد تنبلی تخمدان چیست؟

دلیل ایجاد تنبلی تخمدان چیست؟

دلیل ایجاد تنبلی تخمدان چیست؟ تنبلی تخمدان چـــه علائمی دارد؟ آیـــا روش درمـــان قطعی برای تنبلی تخمدان وجود دارد؟

تنبلی تخمدان که معمولا با نام سندرم تخمدان پلی کیستیک یا pco نیز شناخته می شود یکی از بیماری هـــای رایج در بین زنــان می باشد. این بیماری میتواند باعث ناباروری گردد. معمولاً این مشکل یک بیماری ژنتیکی است.

متاسفانه درمان قطعی برای تنبلی تخمدان وجود ندارد. افرادی که دچار بیماری پلی کیستیک هستند امکان بارداری در آن ها کاهش می یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم تنبلی تخمدان، روش تشخیص تنبلی تخمدان و درمان تنبلی تخمدان با ما در این مقاله همراه باشید.

عوارض تنبلی تخمدان در مبتلایان چیست؟

در حالت عادی می توان گفت که در دوران تخمک گذاری معمولاً هر۳۰ روز حدود ۵ تا۶ فولیکول در رحم شروع به رشد می نمایند. معمولاً یکی از آنها بزرگتر از بقیه شده و از بزرگ شدن سایر فولیکول ها جلوگیری می کند. در واقع رشد آنها را از بین می‌برد یا باعث کوچک ماندن آنها می شود.

در این افراد معمولاً فولیکول هایی که بزرگ شده اند به صورت صحیح نمی توانند کار خود را انجام بدهند که در نتیجه آن، تخمک گذاری به خوبی انجام نمی شود.

با توجه به اینکه این فولیکول‌ها از بین نمی‌روند و انباشته شدن این فولیکول های رشد نیافته، در طی سالهای دراز باعث می‌شود تا فولیکول های ریز بر روی سطح تخمدانها بمانند. در نتیجه سطح تخمدان ها پر از فولیکول های ریز و رشد نیافته می شود. ساده ترین روش برای مشاهده این مورد، استفاده از سونوگرافی است.

در حالت عادی سه تا چهار فولیکول ریز می‌تواند روی سطح تخمدان باشد. در این افراد فولیکول هایی که روی تخمدان وجود دارد زیاد است بگونه ای این فولیکول‌ها مانند حلقه اطراف تخمدان را احاطه می کنند، که در نتیجه میتواند باعث ناباروری گردد.

علائم تنبلی تخمدان

 1. از علائم بالینی تنبلی تخمدان میتوان به وجود هورمون‌های مردانه بیشتر در بانوان اشاره کرد. معمولاً به صورت ماهانه در حد متوسطی هورمون مردانه در بدن هر فردی تولید می‌شود. اگر تولید این هورمون های مردانه بیش از حد استاندارد باشد، در این حالت یعنی فرد مبتلا به تنبلی تخمدان یا پلی کیستیک می باشد.
 2. افرادی که دچار تنبلی تخمدان هستند معمولاً رشد موها به حالت غیر استاندارد می باشد. یعنی در بخش های مختلف بدن این افراد، موهای زائد و ضخیمی رشد می نماید. از رایج ترین محل ها می توان به پشت لب و چانه اشاره کرد.
 3. همچنین تمام موهای بدن این افراد ضخیم می گردد.
 4. علاوه بر موارد یاد شده افزایش چربی سطح پوست باعث میگردد تا جوش های سر سیاه و آکنه به وجود بیاید.
 5. افرادی که دچار این مشکل هستند اضافه وزن پیدا می‌کنند.
 6. همچنین در این افراد وجود بیماری تنبلی تخمدان باعث می‌شود تا مقاومت نسبت به انسولین زیاد شود. در نتیجه آن، احتمال مبتلا شدن به دیابت زیاد می گردد.
 7. افرادی که دچار این بیماری هستند در این افراد چربی خون افزایش پیدا می‌کند.
 8. تخمک‌گذاری به درستی انجام نمی گردد و ممکن است فرد دچار نازایی شود.
 9. همچنین دوران قاعدگی منظمی ندارند، حتی ممکن است حدود 7 ماه پریود نشوند.
دلیل ایجاد تنبلی تخمدان چیست؟

دلیل ایجاد تنبلی تخمدان چیست؟

درمان تنبلی تخمدان چقدر طول میکشد؟

متاسفانه درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و با توجه به این که این مشکل ژنتیکی می باشد.

مطالعه بیشتر  مراقبت های بعد از زایمان سزارین

به همین دلیل نمی‌توان باعث تغییر ساختار تخمدان ها شد. در صورت تشخیص این مشکل درمان‌های لازم در رابطه با کنترل و جلوگیری از تبدیل شدن به مشکل جدی تر به وسیله پزشکان متخصص انجام می‌شود.

برای درمان این بیماری باید این مشکل به صورت دقیق بررسی شود. با توجه به علائم آن یک درمان مناسب برای فرد تجویز گردد.

افرادی که فقط دچار مشکل در دوران قاعدگی هستند، در این افراد اکثراً از درمان‌های دارویی استفاده می‌شود.

افرادی که دچار مشکل‌های پر مویی یا ریزش مو هستند بیشتر استفاده از داروهای ضد هورمون مردانه تجویز می‌شود.

اگر فرد مشکل نازایی داشته باشد در این حالت درمان‌هایی برای تحریک تخمک گذاری انجام میشود.

همچنین لازم به ذکر است که یکی از توصیه‌های که تمام پزشکان می‌کنند این است که افرادی که دچار این مشکل هستند بهتر است زود ازدواج کنند تا بتوانند صاحب فرزند شود.به مرور زمان، افزایش سن باعث کاهش قدرت تخمک گذاری و باروری می‌شود.

تمام افرادی که دچار این مشکل هستند باید همیشه به صورت منظم تحت نظر پزشک متخصص باشند، تا بیماری را به گونه‌ای کنترل نمایند و از بروز مشکلات جدی دیگر جلوگیری کنند.

آیا تنبلی تخمدان باعث چاقی میشود؟

افرادی که به دلیل تنبلی تخمدان اضافه وزن پیدا می کنند به این افراد توصیه می گردد، که باید سبک زندگی و رژیم غذایی خود را به صورت کامل تغییر دهند.هیچ گونه درمان قطعی برای این مشکل وجود ندارد. به همین دلیل باید با تغییر سبک زندگی خود از کسب وزن اضافه جلوگیری کنند.

آیا تنبلی تخمدان باعث دیابت می شود؟

با توجه به اینکه مقاومت به انسولین در افرادی که دچار تنبلی تخمدان هستند زیاد است. احتمال مبتلا شدن به دیابت در این افراد افزایش خواهد یافت. این افراد باید  کمتر موادی قندی مصرف کند چون در غیر اینصورت احتمال مبتلا شدن به دیابت افزایش پیدا می کند.

مطالعه بیشتر  علائم کرونا و پیشگیری از آن

علت بروز تنبلی تخمدان در افراد چیست؟

دلایل مختلفی می‌تواند باعث ایجاد تنبلی تخمدان شود. در مرحله اول بحث ژنتیک و وراثت از اصلی ترین دلایل به وجود آمدن این مشکل می باشد.

از موارد دیگر که در این مورد دخیل هست می‌توان به:

 • چاقی و اضافه وزن
 • افزایش یافتن سطح انسولین در خون
 • مبتلا شدن به بیماری های التهابی و عفونت
 • همچنین افزایش یافتن سطح هورمون‌های مردانه اشاره کرد

انواع تنبلی تخمدان

با توجه به اینکه تمام علائم تنبلی تخمدان در بیماران مشاهده نمی‌شود و این علائم ممکن است خفیف و شدید باشد که باید با معاینه پزشک این مورد تایید گردد. برخی از علائم ممکن است مانند دیابت، کاهش وزن، تاری دید مشاهده شود که از نشانه های تنبلی تخمدان می باشند.

در حالت کلی مشکل پلی کیستیک به چهار دسته اصلی تقسیم می شود.

دسته اول تنبلی تخمدان

معمولا اکثر افرادی که به پلی کیستیک مبتلا هستند سطح مقاومت بدن این افراد به انسولین نیز زیاد است.با توجه به اینکه نقش انسولین در کنترل کردن قند خون بدن، حائز اهمیت می باشد، به همین دلیل مصرف بیش از اندازه مواد قندی و نشاسته ای باعث می‌شود تا این مورد باعث ایجاد ناباروری در افراد شود. همچنین می تواند منجر به افزایش هورمون هایی مانند تستوسترون گردد.

اگر بدون دلیل اضافه وزن پیدا کردید و همچنین میزان مقاومت بدنتان به انسولین افزایش پیدا کرد. در این حالت امکان دارد دچار تنبلی تخمدان باشید.

دسته دوم تنبلی تخمدان

در برخی از حالات مشاهده می‌شود که این بیماری به خاطر استفاده از قرص های ضدبارداری به وجود می‌آید. این قرص ها برای بانوان مشکل زا نیستند. معمولاً بعد از اینکه مصرف این دارو تمام می‌شود، دوباره تخمک گذاری شروع می شود. ولی در برخی از افراد ممکن است مصرف این دارو باعث وجود مشکل در بحث تخمک‌گذاری گردد. که در این صورت حتما باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

مطالعه بیشتر  آیا سن پدر تاثیری بر ناباروری دارد؟

دسته سوم تنبلی تخمدان

بعضی از افرادی که دچار مشکل پلی کیستیک هستند دچار التهاب می شوند. معمولاً این افراد دارای علائمی مانند عفونت، حساسیت های پوستی و یا سردرد هستند.با انجام آزمایش خون، کمبود ویتامین D در این افراد مشاهده می‌شود.برای درمان بهتر است مکمل‌های منیزیم مصرف نمایند. این مکمل ها خاصیت ضد التهابی دارند و می‌توانند باعث کاهش یافتن شدت تنبلی‌تخمدان گردد.

دسته چهارم تنبلی تخمدان

در برخی از حالت ممکن است این بیماری به هیچ عنوان نشانه ای نداشته باشد، که به تنبلی تخمدان پنهان معروف است.

آیا تنبلی تخمدان در بارداری تاثیر دارد؟

با توجه به اینکه تنبلی تخمدان می‌تواند باعث ناباروری ‌شود. همیشه افرادی که دچار این مشکل هستند نگران این  مسئله هستند که آیا میتوانند صاحب فرزند شوند یا نه؟

معمولا از ده نفری که دچار تنبلی تخمدان هستند، یک نفر نمی تواند بارور شود. در واقع شرایط مختلفی در بارداری تاثیر گذار هستند همانند شرایط جسمی، سن مادر، سطح تخمک ها و… تمام این موارد می‌تواند در بحث بارداری تاثیر داشته باشند.

اگر به صورت تخصصی بخواهیم دلیل پلی کیستیک را در ناباروری توضیح دهیم باید اینگونه بیان کنیم. تخمک هایی که داخل رحم برای بارداری آزاد می‌گردند، معمولاً درون کیسه های تخمدان به نام فولیکول رشد می نمایند. وقتی این فولیکول‌ها به اندازه کافی رشد کردند در نتیجه ها کیسه پاره شده و برای باروری آزاد می گردد. با توجه به اینکه افرادی که دچار پلی کیستیک هستند در آن ها سطح آندروژن بالا می باشد. در نتیجه، این فولیکول ها نمی توانند رشد کنند وبه کیست تخمدان می شوند.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

پیج اینستاگرام دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال آپارات دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال نماشا دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

———————————————————–

مقالات مرتبط :

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

عفونت های زنان شامل چه مواردی است؟

انواع ناباروری و درمان آن چیست؟

آیا به تعویق انداختن بارداری باعث نازایی خواهد شد؟آیا تنبلی تخمدان باعث چاقی میشود؟آیا تنبلی تخمدان باعث دیابت می شود؟آیا تنبلی تخمدان باعث سرطان دهانه رحم می شودآیا تنبلی تخمدان در دختر های مجرد به وجود می آیدآیا تنبلی تخمدان درمان دائمی داردانواع تنبلی تخمدانبهترین دکتر زنان در شمال تهرانبهترین دکتر زنان در میرداماددرمان تنبلی تخمدان چقدر طول میکشد؟درمان تنبلی تخمدان در میرداماددلیل ایجاد تنبلی تخمدان چیست؟علائم تنبلی تخمدانعلت بروز تنبلی تخمدان در افراد چیست؟عوارض تنبلی تخمدان در مبتلایان چیست؟مطب دکتر زنان و زایمان در میردامادمطب دکتر زنان و زیبایی در میرداماد

7 دیدگاه

 • سلام خانم دکتر عزیر
  می خواستم بپرسم خدمت شما که سندرم تخمدان پلی کیستیک و تنبلی تخمدان یک نارسایی هورمونی می باشد ؟

  • سلام
   بله تنبلی تخمدان باعث چاقی می شود
   این یک بیماری ژنتیکی است و هیچ پزشکی نمی تواند ژن تخمدان را تغییر دهد. فقط پزشک می تواند میزان تنبلی تخمدان را کاهش دهد که بهترین روش های کاهش این بیماری عواملی مانند:
   از بین بردن فولیکول های سطح تخمدان
   تنظیم سیکل قاعدگی
   تغییر سبک زندگی
   درمان هیسروتیسم یا درمان موهایی ضخیم
   درمان های پوستی و مو استفاده کرد.

  • سلام
   افرادی که تخمدان هایی تنبل دارند نازا نیستند، با پیشرفت های بسیار در علم پزشکی، نازایی وجود ندارد
   اما این افراد سخت زا و دیرزا می شوند و احتمال دارد که پروسه باردار شدن آنها طول بکشد و نیاز به درمان دارویی برای باردار شدن وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button