انواع سونوگرافی برای زنان

انواع سونوگرافی برای زنان

انواع سونوگرافی برای زنان

انواع سونوگرافی برای زنان

انواع سونوگرافی برای زنان با هدف تشخیص سریع مشکل انجام می گیرد. در واقع می‌توان گفت سونوگرافی با استفاده از امواج اقدام به بررسی بخش‌های داخلی بدن می کند.  مخصوصاً در بحث بیماری‌هایی که  بانوان با آن درگیر هستند.یا هنگام بارداری بحث سونوگرافی بسیار حائز اهمیت بوده. و می تواند باعث تشخیص بسیاری از بیماریها و مشکلات شود.

سونوگرافی یک روش بسیار مهم و کاربردی می باشد که در علم پزشکی استفاده می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع سونوگرافی برای زنان با ما همراه باشید

انجام سونوگرافی در دوران بارداری

هنگام بارداری پزشک با استفاده از سونوگرافی اقدام به بررسی جنین می کند. که در حالت کلی در دوران بارداری باید سونوگرافی در سه مرحله انجام گردد. که سونو گرافی مرحله اول بارداری، سونو گرافی مرحله دوم بارداری و سونوگرافی مرحله سوم بارداری انجام میشود.

 1. سونو گرافی مرحله اول در هفته های یازدهم  تا سیزدهم انجام می گردد.
 2. سونوگرافی مرحله دوم بارداری از هفته شانزدهم  تا هجدهم باید انجام گردد.
 3.  سونوگرافی مرحله سوم نیز بین هفته های ۳۱ تا ۳۴ انجام می‌گیرد .

انجام سونوگرافی برای تمام بانوان بارداردر هر سنی ضروری است و با هدف تشخیص سلامت جنین انجام می گیرد. به گونه ای که تمام بانوان باردار باید این مراحل را سپری نمایند.

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

در آزمایش سونوگرافی موارد زیر در مورد جنین بررسی میشود:

 • به اندازه سر کودک
 • استخوان بندی ها
 • صورت، دست و پا
 • جنسیت
 • کبد
 • تمام بخش های بدن جنین

این مورد باعث می‌شود که در صورت بروز مشکل یا اختلال پزشکان متوجه این موضوع شوند. مرحله اول سونوگرافی باید در زمان مشخص شده انجام گردد و به هیچ عنوان نباید تاخیر انجام شود.

سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری

سونوگرافی سه ماهه دوماز هفته هجده تا بیست و دوم انجام می گردد. در این آزمایش معمولاً موارد زیر ب=مورد بررسی قرار میگیرد.

 • اندازه صورت
 • دست و پا
 • جزیات استخوان‌بندی سر کودک
 •   سایر بخش‌های بدن

در واقع این آزمایش هنگامی که مادر وارد ماه پنجم بارداری می گردد انجام می شود. لازم به ذکر است که  موارد غیر عادی در این دوران مشاهده می شود مثلاً عدم حرکت نوزاد در داخل شکم  یکی از مواردی است که پزشک برای بررسی سلامت جنین انجام سونوگرافی را توصیه میکند.

مطالعه بیشتر  تنگ کردن واژن با پرینورافی

سونوگرافی سه ماهه سوم بارداری

انجام سونوگرافی در سه ماهه سوم بارداری با هدف بررسی کردن موارد زیر انجام میشود.

 • مایع آمنیوتیک
 • وضعیت جنین
 • جفت
 • رشد جنین

لازم به ذکر است که اگر پزشک لازم بداند ممکن است انجام سونوگرافی های سه بعدی و چهاربعدی را نیز توصیه کند.  انجام‌سونوگرافی مشکلی برای مادر و جنین ایجاد نمی کند. و با توجه به پیشرفت تکنولوژی و پیشرفت های چشمگیری در علم پزشکی انجام سونوگرافی به صورت کاملا امن می باشد. و نتیجه به داستان آمده کاملاً صحیح بوده و امکان بروز هیچگونه خطایی ممکن نیست.

تشخیص چه مشکلاتی با انجام سونوگرافی امکان پذیر است؟

علاوه بر اینکه انجام سونوگرافی در دوران بارداری بسیار مهم است و می تواند سلامت جنین را مشخص کند.  غیر از آن برای بررسی مشکلاتی که ممکن است در رحم وجود داشته باشد سونوگرافی انجام می گردد. در واقع برای بررسی فیبروئید یا فیبروم و کیست تخمدان و یا بیماری‌های دیگری که ممکن است مربوط به بخش لگن باشد. و یا مشکلاتی مانند آندومتریوز و یا بسته بودن لوله های فالوپ جز موارد بسیار مهمی هستند. که با سونوگرافی قابل تشخیص هستند.

به همین در واقع در اکثر مواردی که بیماری های رایج بانو وجود دارد انجام سونوگرافی می‌تواند به پزشک کمک نماید. تا با تشخیص دقیق مشکل از روشهای درمانی مناسبی استفاده کند. خوش بختانه با وجود پزشکان حرفه ای مانند دکتر محبوبه اصفهانی امکان تشخیص دقیق مشکلات بانوان و در مان سریع امکان پذیر شده است.

ضرورت انجام سنوگرافی ان تی

ضرورت انجام سنوگرافی ان تی

ضرورت انجام سنوگرافی ان تی

در دوران بارداری بانوان باید برای مراقبت از نوزاد و کسب اطلاع از موقعیت آن به سنوگرافی مراجعه کرده و در هر دوره نوع خاصی از عکسبرداری صوتی را انجام دهند.

در ماه‌ سوم بارداری و بین هفته ۱۱ تا ۱۴ مادر باید به سونوگرافی مراجعه کرده و به واسطه فرایند ان تی از موقعیت و سلامت جنین مطلع شوند.

در سونوگرافی ان تی هرگونه مشکلات کروموزومی مشخص شده و مادر می تواند از سلامت جنین اطمینان حاصل نماید.

در چنین شرایطی متخصصان سعی دارند در کنار انجام آزمایش خون غربالگری این تصویر برداری دقیق را انجام داده تا بتوانند مادر را از سلامت نوزاد باخبر کنند.

 این سونوگرافی در ماه سوم برای تمامی افراد الزامی می‌ باشد و می‌ توانید با این روش آسان و کم خطر به راحتی از وضعیت جنین، سن، قد و وزنی که دارد مطلع شوید، انجام فرایند غربالگری در دوران بارداری از نکات حائز اهمیت می‌ باشد که والدین باید نسبت به آن اقدامات لازم را انجام دهند و به هیچ عنوان نباید در این زمینه سهل انگاری و اهمال کاری انجام پذیرد.

مطالعه بیشتر  آندومتریوز

 همواره باید بدانید که در سنوگرافی ان تی جنسیت جنین مشخص میشود اما گاها ممکن است به دلیل قرار گرفتن نامناسب جنین در رحم مادر امکان تعیین جنسیت فراهم نباشد.

در هر صورت باید بدانید که سونوگرافی ان تی فرآیندی کاربردی بوده که مادر می تواند به واسطه این تصویر برداری صوتی از سلامت و نحوه رشد جنین مطلع شود و البته پزشکان می‌ توانند با این بررسی دقیق متوجه شود که نوزاد در چه وضعیتی قرار گرفته و آیا خطرات جانبی آن را تهدید می‌ کند یا خیر.

 سنوگرافی ان تی روشی مطمئن و تضمینی برای کسب اطلاع از سلامت جنین است و مادر باید نسبت به انجام آن در زمان مناسب اقدام نماید.

برای انجام سونوگرافی ان تی حتما به مراکز معتبر مراجعه کنید تا این فرآیند به واسطه دستگاه های پیشرفته انجام پذیرد، با این شرایط هیچ گونه خطا در سونوگرافی ان تی بروز پیدا نکرده و شما می توانید به نتیجه این نوع غربالگری اطمینان داشته باشید.

 همه متخصصان از سونوگرافی استفاده کرده تا وضعیت رشد جنین را با جزئیات کامل مورد بررسی قرار دهند، اما بررسی‌ ها در سونوگرافی ان تی با جزئیات بیشتری انجام میشود و همواره می توانید از وضعیت رشد جنین و نحوه قرارگیری آن در رحم مطلع شوید.

با انجام سونوگرافی ان تی نه تنها مشکلات مربوط به جنین، بلکه هرگونه عارضه مربوط به ناحیه رحم و یا جفت نیز نمایان میشود و متخصصان با تصویر برداری ساده می‌ توانند حجم قابل توجهی از اطلاعات کاربردی را در مورد جنین و محیط اطراف آن کسب نمایند.

با این حال باید بدانید که این سونوگرافی روش دقیقا و مطمئن برای بررسی ناحیه رحم و سایر بخش‌ های آن است که می‌ توانید همواره وضعیت جنین، سلامت جسمانی و موقعیت جفت را مشاهده و بررسی نمایید.

متخصصان و پزشکانی که در زمینه زنان و زایمان فعالیت دارند اهمیت خاصی به این نوع غربالگری داده و انجام سونوگرافی ان تی را از طریق دستگاه‌ های پیشرفته به تمامی مادران توصیه می کنند و آن را امری حیاتی و الزامی می دانند.

انواع سونوگرافی برای زنان

انواع سونوگرافی برای زنان

سونو گرافی سه بعدی یا داپلر چیست؟

معمولاً تمام سونوگرافی ها به صورت دو بعدی انجام می گردد. در صورتی که پزشک صلاح بداند و برای اینکه بررسی به صورت دقیق تر انجام شود. تا هرگونه ناهنجاری و مشکلی به صورت دقیق مشخص گردد. در برخی مواقع از سونوگرافی سه بعدی استفاده می‌شود .

مطالعه بیشتر  چه کسانی کاندید عمل لابیاپلاستی هستند

ممکن است پزشک سونوگرافی چهار بعدی را نیز تجویز نماید چون برخی از موارد با استفاده از سونوگرافی های دو بعدی قابل تشخیص نمی باشند. به همین دلیل برای بررسی دقیق تر نیاز به انجام سونوگرافی سه بعدی یا چهاربعدی است. امروزه پیشرفت تکنولوژی تمام محدودیت ها را از بین برده است و هیچ گونه محدودیتی در رابطه با تشخیص مشکل و درمان وجود ندارد.

بهترین دکتر زنان در تهران

امروز تمام بانوان برای رفع مشکلات رایجی که در بین بانوان وجود دارد همیشه به دنبال یک پزشک متخصص و حرفه ای هستند. تا بتوانند با خیال راحت و بدون نگرانی مشکلات رایج خود را رفع کنند. در واقع اگر برای تشخیص و درمان تمام بیماری هایی که در بین بانوان وجود دارد از جمله چسبندگی رحم، آندومتریوز، تخمدان پلی کیستیک ناباروری، عفونت و … باید به پزشک متخصص مراجعه گردد.

در این حالت امکان درمان فوق العاده افزایش پیدا می‌کند و این موارد باعث میگردد تا از مشکل بسیار جدی مانند ناباروری جلوگیری شود. که خوشبختانه امروزه وجود تجهیزات و دستگاه‌ها و پیشرفت تکنولوژی و یا به گونه ای انجام انواع سونوگرافی ها باعث شده است. تا تشخیص بسیاری از بیماری‌ها به صورت دقیق انجام شود.

در صورتی که بیماران بتوانند دکتر زنان خوب را پیدا کنند در این حالت تمام نگرانی ها در رابطه با معالجه از بین می رود. خوشبختانه امروز وجود پزشکانی مانند دکتر محبوبه اصفهانی باعث شده است. تا نگرانی بیماران در رابطه با دسترسی به پزشک متخصص به حداقل برسد. در واقع دکتر محبوبه اصفهانی جزو بهترین دکتر زنان می باشد. که با ارائه خدمات عالی به راحتی می‌تواند تمام مشکلات بانوان را به صورت دقیق تشخیص داده و از روشهای درمان مناسب استفاده نماید.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که به هر دلیلی دچار مشکلات رایج زنانه و یا ناباروری هستید. و یا دوران بارداری را سپری می کنید و نیاز به پزشک معالج متخصص و مطمئن دارید. تا دوران بارداری را به صورت عالی و بدون نگرانی سپری کنید. در این صورت مراجعه به دکتر محبوبه اصفهانی می‌تواند مناسب‌ترین گزینه برای حفظ سلامتی مادر و جنین باشد.

 

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

پیج اینستاگرام دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال آپارات دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

کانال نماشا دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی

———————————————————–

 

4 دیدگاه

  • سلام خدمت شما همراه گرامی اولین سونوگرافی در ماه دوم برای بررسب وجود جنین است بانوان مطمن هستند که بادار هستند یا خیر

  • سلام خدمت شما همراه گرامی خیر سونوگرافی برای مارد و جنین خطری را ایجاد نخواهد کرد حتی سونو گرافی 3 بعدی یت 4 بعدی
   ازمایشات و سونوگرافی برای مادران بادار سه بار در دوارن باداری با ید انجام شود اگر دکتر مشکلی را متوجه شد در روند باداری سونوگرافی های مجرا و ازمایشاتی را تجویز خواهد کرد با صلاح دید خود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button